Przekonajcie się, jak intrygująco wygląda rzeczywistość bez koloru i zastosujcie wskazówki zawodowych fotografów do zdjęć w podróży
Najpiękniejsze w fotografii monochromatycznej jest to, że znajduje ona zastosowanie w każdej dziedzinie. Z powodzeniem można ją wykorzystywać także w fotografii podróżniczej - choć widzimy często oczami wyobraźni barwne obrazy, to równie mocno mogą oddziaływać na oglądających także ujęcia monochromatyczne. "Odcienie szarości dodają obrazowi głębi i czynią go bardziej intymnym. Pozbawiona koloru twarz i jej wyraz zostają silniej podkreślone. Poszukaj czegoś, co Cię zaciekawi i przykuje uwagę" - mówi Larry Louie, kanadyjski fotograf-podróżnik.
"Moja najlepsza rada to po prostu ruszyć w teren i eksperymentować" - podpowiada Larry i dodaje: "Zapomnij o kolorze i szukaj odpowiedniego światła". Zanim jednak zabierzesz się do pracy, spróbuj zastanowić się, dlaczego w danej sytuacji decydujesz się zrobić zdjęcie w odcieniach szarości - musisz mieć ważny powód rezygnacji z koloru, aby nie było to jedynie kolejne zadanie do zaliczenia.
O tym jak będzie wyglądać scena bez kolorów może łatwo podpowiedzieć Ci sam aparat. Wystarczy w menu lustrzanki odnaleźć style obrazu i odznaczyć opcję Monochromatyczny, aby po zrobieniu zdjęcia od razu zobaczyć je jako czarno-białą scenę. Użytkownicy bardziej zaawansowanych bezlusterkowców z elektronicznym celownikiem mają jeszcze prościej. "Używam kompaktu z wymienną optyką Olympus OM-D E-M1 z wizjerem ustawionym na tryb wyświetlania obrazu monochromatycznego" - mówi brytyjski fotograf, Neil Buchan Grant. "Dzięki temu wyraźnie widać, czy dany obraz lepiej zarejestrować w kolorze czy w odcieniach szarości". Warto przy tym ustawić opcję jednoczesnego zapisu JPEG i RAW, aby na wszelki wypadek zachować kolorową kopię w postaci surowego pliku.
Fotografia czarno-biała daje wiele twórczych możliwości. Czytanie o owych technikach to nie wszystko - teraz chcemy, abyś wykorzystał je w praktyce!