Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Japonia na co dzień w obiektywie Takashi Yasui

Pomysł na zdjęcie | Antoni Żółciak | 2015-10-05

Polem działania Takashiego jest Kioto - półtoramilionowe miasto w zachodniej części Honsiu. To tam w mistrzowski sposób fotografuje japońskie ulice

Fotografią na poważnie zainteresował się pięć lat temu, tuż po narodzinach siostrzenicy. Wtedy właśnie Takashi Yasui zaczął dokumentować rozmaite imprezy rodzinne, z czasem odkrywając, że sprawia mu to niekłamaną przyjemność. Zdjęcia publikował od samego początku na osobistym blogu.

Mimo dość późnego debiutu, 35-latek zaskakuje świeżością. Technicznie proste kadry wciągają widza swoimi subtelnymi kontrastami i niecodzienną perspektywą, jaką ma do zaoferowania japoński fotograf. Jego wyczucie sprawdza się nie tylko podczas reportażu z udziałem ludzi (czy to jednostek, czy grup), ale i wtedy, gdy koncentruje się głównie na formach geometrycznych. W każdym kadrze Yasui opiera się na świetnie prowadzonej kompozycji. To, z kolei, w połączeniu z niecodzienną dla nas scenerią, generuje wyjątkowo intrygujący klimat.

"Kilka lat temu zainstalowałem na iPhone'ie Instagrama i zacząłem śledzić fotografów z całego świata, w tym wielu twórców japońskich. Zacząłem uczyć się o tajnikach tej sztuki - jak kadrować, kiedy zwalniać migawkę, w jaki sposób edytować zdjęcia z Lightroomem", wspomina Yasui. "Dowiedziałem się ponadto, jak wygląda proces szukania odpowiedniej miejscówki do przeprowadzenia sesji, czym jest perspektywa… I tak dalej. W tej chwili fotografia stała się dla mnie nieskrywaną przyjemnością i pasją", dodaje.

Wszystkie zdjęcia Takashi wykonuje Fujifilmem X-T10 bądź X-M1, korzystając z obiektywów XF 14 mm f/2,8R oraz XF 35 mm f/1,4R. "Nigdy nie miałem lustrzanki, ale i tak nie czułbym się komfortowo z dużym aparatem", odpowiada, gdy pytamy go o zalety bezlusterkowca nad tradycyjnym sprzętem.

Zobacz więcej zdjęć z Japonii

Wszystkie zdjęcia Takashi prezentuje w swoim portfolio. Warto też zaglądać na jego Facebooka i Instagrama.

Zdjęcia publikujemy za zgodą autora.

fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
fot. Takashi Yasui
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl