Wydarzenia / Wystawy

TIFF Festival – dziewięć dni z fotografią we Wrocławiu

Wystawy | 2013-10-11

Wernisaże, spotkania z fotografami z Polski, Niemiec, Hiszpanii oraz pokazy filmów. To tylko wybrane atrakcje tegorocznej edycji TIFF Festival

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w Muzeum Współczesnym Wrocław już 18 października o godzinie 19.00. Podczas TIFF Festival, którego współorganizatorem jest instytucja kultury Wrocław 2016, nie zabraknie zagranicznych gości, cenionych polskich fotografów, uznanych krytyków oraz młodych, utalentowanych artystów - laureatów Debiutów.

W ramach TIFF Festival || Real Fake Photography zaplanowano 4 sekcje: Program Główny, Photographer’s Choice, Debiuty oraz Publikacje, a także kilka wydarzeń towarzyszących. W tym roku Program Główny festiwalu mieścił się będzie w Muzeum Współczesnym Wrocław. W ramach tej sekcji będzie można obejrzeć projekty polskich i zagranicznych artystów, takie jak "The Afronauts" autorstwa Cristiny de Middel, "Polaroidy" Pawła Fabjańskiego, "Fake Fake Art" Andreasa Schmidta oraz projekt zatytułowany "Obcy" Michała Matejko. Tradycją TIFF Festival są spotkania ze wszystkimi zaproszonymi przez organizatorów gośćmi, które odbędą się w przestrzeni wrocławskiego Muzeum.

Andreas Schmidt we Wrocławiu
"Fake Fake Art", fot. Andreas Schmidt

W Muzeum Współczesnym Wrocław będą miały miejsce również wydarzenia zaplanowane w ramach sekcji Publikacji. W tym roku festiwalowe książki zostały wytypowane przez Michaela Kominka. Jednym z najważniejszych punktów tej części programu będzie premiera długo wyczekiwanej, pierwszej polskiej publikacji na temat historii fotografii pióra Lecha Lechowicza po tytułem "Historia Fotografii 1839-1939, cz. I". W ramach Publikacji odbędzie się także wystawa prac nominowanych do konkursu Fotograficzna Publikacja Roku.

Z kolei Photographer’s Choice to projekcje filmów wybranych przez dwóch światowej sławy fotografów - Aleca Sotha i Joana Fontcubertę. Słynny "Paris, Texas" w reżyserii Wima Wendersa, a także "La Jetée" Chrisa Markera i "Faceless" Manu Luksch, zostaną pokazane w Kinie Nowe Horyzonty 19 i 20 października. Każdorazowo przed projekcjami, wyświetlony zostanie materiał wideo nagrany specjalnie na tę okazję przez artystów. Fotografowie opowiedzą publiczności o swoich filmowych wyborachw kontekście własnej twórczości.

Paweł Fabjański, wystawa Polaroidy
"Polaroidy", fot. Paweł Fabjański

Natomiast uczestnicy czwartej sekcji - Debiutów - zmierzyli się w tym roku z tematem przewodnim festiwalu, czyli Real Fake Photography. Prace Magdaleny Kulak, Katarzyny Zolich, Wojciecha Skrzypczyńskiego, Adriana Lacha i Kacpra Stolorza będzie można zobaczyć w trzech miejscach we Wrocławiu: w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii U oraz Centrum Kultury Agora.

Program TIFF Festival przewiduje również wydarzenia towarzyszące, w tym wernisaże we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA, w Klubie Firlej czy warsztaty prowadzone przez Szkołę Druku ILFORD. Tematem tegorocznego TIFF Festival || Real Fake Photography jest fotografia nawiązująca do dokumentu, ale nim nie będąca. Historie opowiadane obrazami, na pierwszy rzut oka realne, mogą ostatecznie okazać się artystyczną manipulacją.

Cristina de Middel, Afronauci, wystawa we Wrocławiu
"The Afronauts", fot. Cristina de Middel

Tegoroczny TIFF poświęcony jest w całości mock-fotografiom, czyli projektom pokazującym tzw. realną fikcję. Jest to niezwykle ciekawa forma ekspresji artystycznej, ponieważ pozwala wciągnąć odbiorcę w dialog z artystą i zaangażować go we wspólne odkrywanie rzeczywistości. Oszukanie widza nie jest więc celem samym w sobie. To raczej próba zachęcenia odbiorcy do spojrzenia na daną historię z innej perspektywy. Prezentowane podczas Festiwalu projekty opowiadają głębsze historie, związane z tym, co faktycznie się wydarzyło, ale zwracające uwagę na zupełnie odrębne aspekty– wyjaśnia Franciszek Ammer, koordynator sekcji Publikacje TIFF Festival.

Szczegółowe informacje na temat festiwalowych karnetów i biletów dostępne są na stronie www.tiffcollective.pl

Fake Fake Art, Andreas Schmidt, festiwal TIFF
"Fake Fake Art", fot. Andreas Schmidt
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl