Polska z perspektywy podglądacza? Długoterminowy projekt Michała Szlagi będzie można obejrzeć w Galerii IFF
Michał Szlaga
|
|
Termin: 10.02-9.04.2017 Miejsce: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa Kontakt: instytutfotografiifort.org.pl |
-
|
Projekt "Polska" jest efektem przeszło 15 lat pracy Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży fotografa przez tytułową krainę - Polskę. Na wystawie, która zaczyna się 10 lutego w Galerii IFF zobaczymy 300 zdjęć artysty.
Zdjęcia składające się na cykl "Polska" były robione przy okazji, spontanicznie, z perspektywy podglądacza. Mimo, że Szlaga fotografował bohaterów swoich zdjęć w chwilach, w których zupełnie się tego nie spodziewali, jego celem nie było szukanie sensacji czy ośmieszanie sportretowanych osób, ale odnajdywanie w ich gestach i wyrazie twarzy pewnych uniwersalnych emocji.
Wbrew wyrywkowej formie zdjęcia składające się na wystawę tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.
"Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie" – pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy.
Michał Szlaga– ur. w 1978 roku, absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość ("Reality"/ 2007, "Prostytutki"/ 2010). W latach 2000 – 2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni przed jej wyburzeniem. W 2016 roku do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou trafił cały projekt "Stocznia" - 30 odbitek muzealnych, 100 slajdów film oraz książka Stocznia". Od wielu lat współpracuje z prasą, publikował m.in. w Malemen, Przekrój, Newsweek Polska, Twój Styl czy Viva!.