Wydarzenia / Konkursy

Wiktor Dąbkowski laureatem nagrody Griffin Art Space - Lubicz 2016

Konkursy | 2016-05-31

Wybrano najlepsze portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Nagroda Griffin Art Space powędrowała do Wiktora Dąbkowskiego!

Nagroda Griffin Art Space przyznawana jest autorowi najlepszego autorskiego portfolio zaprezentowanego podczas rokrocznego Przeglądu Portfolio w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Tegorocznym laureatem jest Wiktor Dąbkowski, fotoreporter, którego prace publikowane były m in. w "The Financial Times", a który nie przestaje poszukiwać i realizować swoich projektów indywidualnych.

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt w programie Miesiąca Fotografii. Dla młodych twórców jest to wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z doborowym gronem polskich i zagranicznych recenzentów. Udział w Przeglądzie jest dla ambitnych artystów nie tylko okazją do udostępnienia swoich prac ocenie specjalistów, ale także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

Już po raz trzeci Przeglądowi towarzyszy nagroda Griffin Art Space – Lubicz dla autora najlepszego portfolio. Jest nią produkcja autorskich teczek kolekcjonerskich, z których dwie zostaną zakupione do kolekcji Fundacji Griffin Art Space. Dodatkowo prace zwycięzcy są prezentowane w formie wystawy w ramach kolejnej edycji Miesiąca Fotografii. Teczkę i wystawę laureatki drugiej edycji konkursu, Wiktorii Wojciechowskiej, można obejrzeć w galerii ZPAF jeszcze do 12 czerwca 2015.

Zwycięzcę tegorocznej edycji wskazało jury w składzie: Anna Klimczak (Fundacja Griffin Art Space), Oliver Whitehead (kurator, The Photographers’ Gallery), Salvatore Vitale (artysta, dyrektor artystyczny Yet Magazine), Agnieszka Dwernicka (Fundacja Sztuk Wizualnych). W uzasadnieniu czytamy: To, co nas w przekonuje do projektu Wiktora, to jego niezwykła umiejętność opowiadania historii za pomocą fotografii. Dobiera obrazy w sposób wyważony i nie zawsze oczywisty pozostawiając widzowi przestrzeń do odkrywania.

Wiktor Dąbkowski

Ur. 1972, Płock. Fotoreporter, którego prace publikowane były m.in. w The Financial Times, Spiegel, Focus, Le Point, Le Soir, Polityka, Washington Post, Wall Street Journal, Newsweek czy Time. Po 15 latach pracy jako dziennikarz radiowy, postanowił zmienić swoje życie i zacząć opowiadać historie przy użyciu fotografii. Od 2006 roku pracuje jako fotoreporter, realizuje też projekty osobiste. W 2014 roku razem z przyjaciółmi założył kolektyw "People You May Know". Jego prace były prezentowane na festiwalu Noorderlicht i Format Festival, zdobyły pierwszą nagrodę na biennale ESPY i wyświetlano je podczas projekcji w National Portrait Gallery. Uczestniczył także w programie mentorskim kolektywu fotograficznego Sputnik Photos z Rafałem Milachem jako mentorem. W 2015 roku został jednym z laureatów Sekcji ShowOFF.

O projekcie "Krzakoterapia" Wiktora Dąbkowskiego

Są miejsca ukryte w lasach, gdzie ze źródeł płynie zdrowa woda. Sanatoria które tu powstały powinny gromadzić osoby, dla których jest ona lekarstwem. Ośrodki przyciągają jednak nie tylko schorowanych kuracjuszy, ale także osoby, dla których woda jest jedynie pretekstem do wyrwania się z domu i poświęcenia się nocnemu życiu. Pobyt w sanatorium zmienia się dla nich w tańce i igraszki. To spuścizna komunizmu który traktował pobyt w uzdrowisku jako rodzaj darmowych wczasów. Ten sposób myślenia mimo upływu lat nadal pokutuje. Często słyszy się opowieści o sanatoryjnym życiu. Obrosły one legendami. Postanowiłem sprawdzić ile jest w tych opowieściach prawdy a ile mitu. Seria zdjęć powstała w polskich uzdrowiskach, balansuje między sugestią opartą na zasłyszanych historiach a rzeczywistością sanatoryjnego nocnego życia.

"Krzakoterapia", fot. Wiktor Dąbrowski
"Krzakoterapia", fot. Wiktor Dąbrowski
"Krzakoterapia", fot. Wiktor Dąbrowski
"Krzakoterapia", fot. Wiktor Dąbrowski
"Krzakoterapia", fot. Wiktor Dąbrowski
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl