Zwycięzcą konkursu Wildlife Photographer of the Year 2015 został Don Gutoski, którego doceniono za niezwykle wymowne zdjęcie lisów
Z przeszło 42 tys. zdjęć nadesłanych z 96 państw, to właśnie kadr "Tale of two foxes", uchwycony przez kanadyjskiego fotografa Dana Gutoskiego wywarł na jury największe wrażenie. "Wydawać by się mogło, że jeden z lisów usiłuje wyjść ze swojego zimowego płaszcza, podczas gdy jest to zwykła interakcja pomiędzy łowcą, a ofiarą. To dobitny przykład coraz częstszej obecności lisów rudych na terytorium ich arktycznych kuzynów", tłumaczy Kathy Moran, członkini jury i redaktor National Geographic, dodając: "Samo zdjęcie jest natomiast jednym z najmocniejszych, jakie widziałam".
O swojej fotografii wypowiedział się też autor. "Zdjęcie powstało na przylądku Churchilla, w Kanadzie. Lokalni przewodnicy wspominają o walkach obydwu gatunków, ale nikt jeszcze takiego przypadku nie uwiecznił", zaznacza Don i podkreśla: "Sam z początku widziałem jedynie lisa rudego. Nie wiedziałem, że jego przeciwnikiem jest lis biały i zanim dotarłem do sceny na tyle blisko, by zidentyfikować obydwa zwierzęta, było już po wszystkim".
Don Gutoski za swoje zdjęcie otrzymał tytuł Wildlife Photographer of the Year 2015. Jury doceniło także pracę 14-letniego Ondreja Pelaneka z Czech, któremu za kadr "Fighting ruffs" przyznano w kategorii juniorów tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2015.
"Zdjęcie wykonałem podczas podróży z tatą do Norwegii, w tundrze Varanger", mówi nastolatek. "Daleko za kołem polarnym zauważyłem walczące bojowniki. Na szczęście nie spałem, choć była już północ". Zdjęcie Ondreja wręcz zachwyciło jurorów. "Sporo jest dobrych kadrów bojowników, ale tylko kilka z nich oddaje ich zachowanie z taką intensywnością i gracją. W tym wypadku zdecydowanie się to udało", podkreśla Kathy Moran.
51. edycja Wildlife Photographer of the Year po raz kolejny podkreśla istotę tej imprezy - mamy do czynienia z jednym z najbardziej istotnych i prestiżowych konkursów przeznaczonych dla fotografów przyrody. Za organizację i promocję prac odpowiada brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej.