Jedna z najważniejszych fotografek XX wieku po raz pierwszy w Polsce. Wystawę "Evolution of a Revolution" Marthy Cooper będzie można obejrzeć w Lublinie
"Evolution of a Revolution"
|
|
Wernisaż: 28.06.2014 o godz. 18 Termin: 29.06-12.07.2014 Miejsce: Brain Damage Gallery, ul. Cicha 4, Lublin Strona wydarzenia: Facebook |
-
|
Martha Cooper, prekursorka dokumentacji kultury miejskiej, uważana za matkę chrzestną graffiti i hip-hopu. Kobieta, która za pomocą aparatu ukształtowała nasze wyobrażenia o nowojorskich ulicach! Wystawę jej zdjęć będzie można oglądać w Brain Damage Gallery w Lublinie. Wernisaż "Evolution of a Revolution", na którym będzie obecna autorka, odbędzie się 28 czerwca o godz. 18:00.
"Evolution of a Revolution" to podróż w czasie, w którą zabiera nas Martha Cooper. Poczynając od lat 70. XX wieku zobaczymy Nowy Jork - jego mieszkańców, ich codzienne życie, a co najważniejsze - narodziny i rozkwit sztuki ulicznej. Tytułowa "Rewolucja", czyli eksplozja nowojorskiego graffiti na przełomie lat 70. i 80. XX, którą Martha Cooper uchwyciła w przełomowych dla kultury światowej fotografiach, nie będzie jedynym elementem wystawy. Równie wiele uwagi poświęcone zostanie "Ewolucji" zjawiska sztuki i kultury ulicznej na przestrzeni lat. Z Ameryki - podążając drogą, którą przebyła Martha Cooper, aby poznać świat graffiti - dotrzemy aż do Japonii. Zobaczymy także, jak zjawisko sztuki miejskiej ewoluowało i jak - w jej oczach - owa rewolucja wygląda dziś.
Martha Cooper (ur. 1940 r., w Baltimore, USA) fotografować zaczęła w wieku 6 lat za sprawą ojca - pasjonata tej formy sztuki i właściciela sklepu fotograficznego. Od samego początku najbliższe jej było dokumentowanie tego, "co na ulicy ekscytujące" i znaczące w danym czasie, i w danym społeczeństwie. Niewątpliwie na jej sposób postrzegania świata wpłynęły transkontynentalne podróże - w tym wolontariacki pobytu w Tajlandii z Korpusem Pokoju, studiowanie etnologii i sztuki, czy w końcu ukończenie antropologii na Oxfordzie. Martha Cooper związana była m.in. z New York Post, czy National Geographic. W 1984 roku wydała wraz z H. Chalfantem, swoją pierwszą książkę "Subway Art". Pionierską i do dziś jedną z najważniejszych publikacji o szeroko rozumianej sztuce ulicznej.
Na wystawie będzie możliwość nabycia sygnowanych, kolekcjonerskich wydruków w limitowanym nakładzie 40 sztuk, a także sygnowane książki autorstwa Marthy Cooper. Po wernisażu afterparty w nowojorskim klimacie: Czarny Tulipan, start: 21:00. Za gramofonami m.in. Dj Bad Leroy (Berlin) DJ Risky, DJ Niko (Warszawa). Wejście 10zł.