Zobacz, jak usuwać rozpraszające uwagę elementy ze zdjęć krajobrazowych za pomocą narzędzi klonowania w Ps Elements i CS
Foto
|
WyrównaniePodczas próbkowania pikseli przy użyciu narzędzia Stempel, poprzez zaznaczenie opcji Wyrównanie można dodatkowo zadbać o to, aby miejsce pobrania próbki (celownik) pozostawało zawsze w takim samym położeniu względem klonowanego obszaru (końcówki pędzla). Gdy opcja ta nie jest zaznaczona, celownik zawsze wraca do miejsca, z którego pobierano próbkę po raz pierwszy, bez względu na aktualne położenie końcówki pędzla. |
Fotografując krajobrazy nie zawsze możemy wyeliminować z kadru wszystkie elementy odwracające uwagę. Sami nie wysprzątamy całej plaży i nie usuniemy elementów jakie przynosi cywilizacja w rejony naturalne. Poza tym, jeśli fotografujemy w terenie, szczególnie narażeni jesteśmy na zabrudzenie matrycy, czy pojawienie się kropel na obiektywie, które spowodują powstanie refleksów świetlnych.
W tym tutorialu pokażemy, jak poradzić sobie z tymi problemami przy użyciu narzędzia Stempel, które umożliwia pobranie próbki z dowolnej części obrazu, a następnie wstawienie jej w miejsce niepożądanego obiektu i zamaskowanie go. Dowiesz się również, jak zyskać większą kontrolę nad klonowaniem i jak używać krewnego Stempla, czyli Punktowego pędzla korygującego.
Gdy zamalujesz tym narzędziem plamkę, pobrana zostanie próbka sąsiednich pikseli, które posłużą do ukrycia zbędnych detali. Pobrane i przeniesione w ten sposób piksele zostają starannie wymieszane ze swoimi nowymi sąsiadami, co idealnie ujednolici wygląd całości poprawianego obszaru.
Dokładnie w ten sam sposób, mógłbyś wyretuszować krajobraz przy użyciu Stempla i Pędzla korygującego w programie Photoshop CS. Pełna wersja Photoshopa oferuje jednak kilka dodatkowych narzędzi, dzięki którym można zaznaczać i maskować zbędne elementy znacznie szybciej.
W punktach 14-17, pokazujemy, jak zaznaczyć określony obszar za pomocą narzędzia Łatka i wypełnić go wybranym fragmentem kamienistego wybrzeża. Wypróbujemy także polecenie Wypełnij z uwzględnieniem zawartości, aby mieć możliwość zaznaczania i maskowania obiektów bez konieczności wykonywania czasochłonnego próbkowania i klonowania.