Zobaczcie, jak korzystać z Poziomów i Krzywych w Photoshopie, oraz jak nagrywać Akcje, by przyspieszyć proces edycji zdjęcia
Foto
|
HistogramWyobraźcie sobie, że musicie podzielić i odpowiednio sklasyfikować wszystkie tony zdjęcia, które znajdują się w przedziale między 0 a 255, wziąć każdą grupę i ułożyć obok siebie w kolejności. Dokładnie tak działa histogram, w graficznej formie prezentuje rozkład tonalny pikseli na zdjęciu. Pozioma linia to skala od czerni do czystej bieli, pionowa natomiast wskazuje liczbę pikseli, które mają określoną jasność. |
Większość osób zawodowo zajmujących się fotografią zapewne przyzna, że Krzywe to jedno z najważniejszych narzędzi Photoshopa. Jednakże nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy mogą mieć z nim problem. Kłopoty związane są głównie z interfejsem, który jest najsłabszym ogniwem tego narzędzia.
Gdy uaktywnicie okno Krawędzi, widzicie wykres z przekątną linią, biegnącą od dolnego lewego do górnego prawego rogu. Na linii można dowolnie umieszczać punkty kontrolne, za pomocą których manipuluje się określonym zakresem tonów. Podciągając punkt do góry, rozjaśniamy określone tony, przesunięcie go w dół powoduje ich przyciemnienie.
Gdy zrozumiemy zasady operowania krzywą, okaże się, że jest to najlepsze narzędzie do manipulowania poziomami jasności.
W tym tutorialu pokażemy Wam, jak za pomocą Poziomów i Krzywych dokonać większości poprawek edycyjnych. Pokażemy, jak używając kroplomierza Poziomów, zlikwidować kolorową poświatę. Pracę z Krzywymi zaczniemy już na etapie pracy w ACR, gdzie zajmiemy się Krzywą tonalną. Z racji tego, że narzędzie Krzywych jest najczęściej używanym w czasie edycji, by ułatwić pracę, nagramy Akcję, której celem będzie podciągnięcie kontrastu przez nadanie Krzywej kształtu delikatnej litery S.