Warsztat / Teoria

Bank zdjęć - zacznij sprzedawać swoje fotografie. Porady dla amatorów

Teoria | 2013-06-26

Chcecie zacząć sprzedawać swoje fotografie w bankach zdjęć? Pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach!

By Wasze zdjęcie miało jak największą szansę na utrzymanie się w banku zdjęć, fotografujcie w formacie RAW. Informacje na temat koloru i rozpiętości tonalnej umożliwią dopasowanie kolorów bez obawy o szum czy inne artefakty. Edytor raw pamięta ostatnie ustawienia, jeżeli Wasze zdjęcie zostanie z banku usunięte, możecie wrócić do pliku i je poprawić.

W czasie postprodukcji pracujcie na 100% powiększeniu. Osoby z banku zdjęć mogą znaleźć naprawdę wiele powodów, które przyczynią się do odrzucenia Waszego zdjęcia. Czasami takie rzeczy, jak np. logo producenta, mogą być widoczne tylko przy powiększeniu, trzeba je od razu usunąć. Poza tym, przy 100% zdecydowanie lepiej widać szum czy problemy z ostrością.

Pamiętaj o artefaktach!

Osoby odpowiedzialne za jakość zdjęć na stockach często usuwają zdjęcia właśnie z powodu artefaktów.

Określenie artefakt odnosi się do wielu elementów - od kolorowych przebarwień, powstałych w wyniku zbyt mocnej kompresji JPEG, po plamki powstałe z kurzu osadzającego się na matrycy.

Wysokie ISO może generować artefakty w postaci szumu, który także może być powodem usunięcia Waszej fotografii.

-
 

Bank zdjęć, początki

Najpierw, by udowodnić, że umiecie robić dobre zdjęcia, które się sprzedadzą, musicie zaprezentować próbki swoich umiejętności. Pamiętajcie o postprodukcji, by zdjęcia były ostre i odszumione.

Gdy już załadujecie zdjęcia do swojego portfolio, inni fotografowie będą mogli je ocenić. Zdjęcia z lepszą oceną znajdują się na początku listy w wyszukiwarce. Ocenianie zdjęć innych powoduje, że i oni oceniają Wasze.

Możecie zamieścić swoje fotografie w kilku bankach. Jednak, jeśli określicie się jako fotografowie związani wyłącznie z jednym stockiem, Wasze wynagrodzenie z każdym sprzedanym zdjęciem może wzrastać.

W nowym banku zdjęć, kryteria jakości mogą być łagodniejsze niż w renomowanych stockach. Pamiętajcie jednak, że im lepszy bank zdjęć, tym większe wymagania potencjalnego klienta.

Banki zdjęć a zgoda na użycie wizerunku

Jeżeli na Waszym zdjęciu znajduje się chociaż jedna twarz, większość banków zdjęć będzie nalegać, by przedstawić im pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunku podpisaną przez osobę znajdującą się na zdjęciu (lub prawnego opiekuna, jeżeli osoba jest niepełnoletnia). Wtedy bank ma pewność, że zdjęcie może być wykorzystywane bez obaw o roszczenia ze strony osób trzecich.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl