Przychodzi taki czas, kiedy każdy fotograf musi podjąć decyzję: zapisywać zdjęcia w RAW czy w JPEG? Wyjaśniamy, dlaczego (prawie zawsze) należy wybrać ten pierwszy format
Fotografia wymaga wyrzeczeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o uczenie się technik wykonywania zdjęć, wczesne wstawanie czy kupowanie sprzętu, poświęciliśmy tej dziedzinie sztuki tyle czasu i wysiłku, że z pewnością możemy oczekiwać, że będziemy mogli wykorzystywać nasze aparaty do maksimum. Bez względu na to, jaki rodzaj fotografii uprawiamy, popełnilibyśmy wielki błąd, nie próbując wycisnąć z naszych aparatów wszystkiego, co mogą nam zaoferować. Nie ma też wątpliwości, że ujęcia zapisywane w formacie RAW pozwalają uzyskać obraz lepszej jakości niż pliki JPEG, ale możliwość skorzystania z zalet "surowych" danych o obrazie wymaga wykonania pewnej dodatkowej pracy.
Pierwszym krokiem jest zmiana w menu lustrzanki ustawień jakości zapisywania zdjęć. Kolejnym jest nauczenie się, co należy zrobić z tymi dziwnymi i tajemniczymi plikami rejestrowanymi przez aparat. To właśnie temu etapowi poświęciliśmy nasz przewodnik dotyczący podstaw przetwarzania zdjęć zapisanych w formacie RAW. Wyjaśnimy Ci najpierw, jakie zalety ma on w porównaniu z formatem JPEG, a następnie przedstawimy bardziej zaawansowane metody przetwarzania "surowych" fotografii, takie jak tworzenie obrazów HDR i retusz portretu.