Warsztat / Teoria

Jak sfotografować piękny wschód słońca

Teoria | 2014-05-15

Zdjęcia wschodu słońca mogą być uważane za banalne widoczki, ale wykonane dobrze i z pomysłem zawsze zachwycają

Fotografowanie wschodu słońca nie wiążę się tylko ze wstawaniem o szalonej godzinie i celowaniem w tarczę wyłaniającego się zza horyzontu słońca. Pogoda, lokalizacja i odpowiedni czas muszą współgrać z techniką, która sprawi, że zdjęcie nie ograniczy się tylko do ładnych kolorów na niebie.

Najważniejsza jest pogoda. A konkretniej rzecz ujmując, chmury. Nie może ich być za dużo ani za mało, bardzo ważne, by w kadrze nie brakowało czystego nieba. Warto noc przed sesją sprawdzić możliwie dokładną prognozę pogody dla regionu. O poranku, wyglądając przez okno, trudno jest ocenić stopień zachmurzenia, więc zawsze jest to w pewnym stopniu loteria. Można jednak wstać jakieś 90 minut przed wschodem i wyjrzeć z okna ciemnego pokoju. Poszarpane chmury widniejące na wschodzie zwiastują ciekawy widok o wschodzie słońca, wąskie paski chmur lub mgły idealnie wyłapują złote promienie.

Podczas gdy wschód słońca sam w sobie jest piękny, skupienie się tylko na nim nie da dobrego zdjęcia. Trzeba poszukać elementu pierwszego planu, który mógłby wprowadzić w scenę. Często dobrze sprawdzają się sylwetki, ale świetnie wyglądają fotografie, na których utrwalone są odbicia kolorowych chmur w wodzie, co wzmacnia cały efekt (jak na zdjęciu poniżej). Najlepiej, gdy tafla jest nieporuszona, to kolejny element, który warto przemyśleć przed wyborem dnia na sesję.

Pamiętajcie, żeby wstać na tyle wcześnie, by mieć czas na dojazd i rozstawienie sprzętu. Nie ma nic bardziej frustrującego niż jazda pod pięknym czerwonym niebem, które po przybyciu na miejsce przybiera już zwykły błękitny kolor.


Fotografując wschód słońca, warto zrównoważyć ekspozycję, zakładając na obiektyw gradacyjny filtr ND
Jak zrównoważyć jasne niebo i ciemny krajobraz?
Jeżeli ustawicie ekspozycję pod jasne niebo, aby uchwycić jego piękne kolory, istnieje ryzyko niedoświetlenia pierwszego planu. O ile nie chcecie przyciemnić go specjalnie, warto zrównoważyć ekspozycję, zakładając na obiektyw gradacyjny filtr ND. Zazwyczaj wystarcza filtr 0,5 (2 stopnie) lub 0,9 (3 stopnie), ale czasami, gdy jest bardzo jasno, warto zamontować oba filtry jednocześnie. Ustawiając ciemną część filtra na niebo, redukujemy jego jasność, o określoną liczbę stopni, natomiast pierwszy plan osłonięty neutralną częścią pozostaje bez zmian. Alternatywnie można wykonać dwa zdjęcia, jedno skupione na niebie, drugie na pierwszym planie i połączyć je za pomocą np. Photoshopa.

Musicie ryzykować, nie każdy wschód słońca zapiera dech w piersiach, ale nie ma innej metody na sprawdzenie tego, jak udanie się w plener o odpowiedniej porze. Najlepsze kolory można obserwować ok. 45 min. przed całkowitym wschodem słońca, dlatego jadąc w plener, pamiętajcie o tym by pojawić się na miejscu o właściwej porze.

Wschód słońca można fotografować o dowolnej porze roku, jednakże wiosna i lato sprawiają, że o poranku jest już dosyć ciepło.

Jak tylko słońce wyłoni się zza horyzontu, zaczyna bardzo intensywnie świecić, dlatego wtedy, komponując zdjęcie, lepiej wykluczyć je z kadru. Pomoże to także kontrolować kontrast i zredukuje ryzyko flary, która mogłaby zniszczyć zdjęcie. Jest naprawdę niewiele rzeczy, które pomogą lepiej rozpocząć poranek od fotografowania pięknego wschodu słońca, plusem jest też fakt, że zaraz po sesji można pojechać do pracy i bez problemu wyrobić się na 8.

Krótkie wskazówki, jak sfotografować piękny wschód słońca

  • Ostrz ręcznie
    Autofocus nie zawsze zablokuje się na najjaśniejszych obszarach, szczególnie jeżeli fotografuje się pod słońce, dlatego warto przestawić się na ostrzenie manualne. Jeżeli Wasz obiektyw ma skalę odległości, skorzystajcie z niej, ustawcie przy tym w miarę mały otwór przysłony, np. f/16, co zmaksymalizuje głębię ostrości.

  • Miej plan
    By uchwycić moment wschodu słońca, trzeba najpierw pomyśleć nad kompozycją, warto zrobić to zanim słońce zacznie się wyłaniać. Użycie małego otworu przysłony, np. f/16, umożliwi zapisanie tarczy i przebijających się pierwszych promieni.

  • Naturalny dyfuzor
    Starajcie się fotografować wschód słońca we mgle. W takich warunkach intensywność światła jest zredukowana, co pozwala uniknąć przepaleń lub je mocno zminimalizować. Najlepsze do tego będzie średnie tele, ale gdy słońce stanie się zbyt jasne, zmieńcie kadr, żeby nie popsuć sobie wzroku.

  • Z fleszem
    Użyjcie wschodzącego słońca jako światła tylnego i doświetlcie główny obiekt za pomocą flesza.

Trzy sposoby na udane zdjęcia wschodu słońca

Oto nasze trzy wskazówki, o których warto pamiętać wychodząc na polarny plener. A czy Wy stosujecie własne triki i zasady przy fotografowaniu wschodów słońca? Podzielcie się nimi w komentarzach i zainspirujcie nas własnymi zdjęciami!

1
Lokalizacja przede wszystkim!
Wybierzcie ciekawe miejsce, pasujące do określonych warunków pogodowych. Pojawcie się tam ok. 45 min. przed wschodem słońca.
2
W gotowości
Do skomponowania zdjęcia użyjcie statywu, który pozwoli Wam zminimalizować ryzyko poruszenia w czasie długiej ekspozycji. Korzystając z pomiaru Punktowego, zmierzcie światło z jasnego (ale nie najjaśniejszego) obszaru nieba. Ustawcie parametry ręcznie lub zablokujcie parametry ekspozycji.
3
Myślcie szybko
Słońce wyłania się zza horyzontu dosyć szybko, dlatego trzeba mieć oko na ekspozycję i na bieżąco ją poprawiać, ewentualnie korzystać z opcji bracketingu. Gdy słońce już w pełni się wyłoni, chrońcie obiektyw przed bezpośrednimi promieniami. Najlepiej wykonać to, wysłaniając obiektyw dłonią.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl