Toniesz w morzu zdjęć? W tej części szkoły obsługi Lightrooma pokażemy, jak stworzyć dobrze zorganizowane archiwum
Foto
|
Archiwizacja zdjęć w LightroomieLightroom nie modyfikuje obrazów, a jedynie przechowuje informacje, w jaki sposób zdjęcie ma zostać wyświetlone. Katalog w Lightroomie to miejsce, w którym zapisane są dane dotyczące wszystkich importowanych plików. W katalogu zapisane zostają metadane, ustawienia przetwarzania, atrybuty i inne dane ułatwiające korzystanie z archiwum. Kiedy Lightroom pyta, czy utworzyć kopię zapasową Katalogu, chodzi mu właśnie o te dane, a nie o zdjęcia. |
Biblioteka Lightrooma jest znakomitą bazą danych, która zawiera istotne informacje na temat zgromadzonych przez Ciebie zdjęć - gdzie znajdują się one na dysku, jakie słowa kluczowe są do nich przypisane, czy zostały przeprowadzane na nich jakiekolwiek korekty tonalne i tak dalej. Taki sposób organizacji biblioteki świetnie się sprawdza w przypadku archiwów składających się z tysięcy obrazów.
Problem ze standardowymi, opartymi na katalogach bibliotekami jest taki, że nie pozwalają, by jeden obraz był klasyfikowany na wiele sposobów. Powiedzmy, że masz na przykład zdjęcie pięknego, samochodu zrobione podczas ślubu. Powinieneś umieścić je w folderze ślub, w folderze samochód, czy w obydwu? Lightroom pomoże Ci w takich sytuacjach: możesz utworzyć kolekcję dla każdej kategorii, z jaką wiąże się dane zdjęcie, bez konieczności przenoszenia pliku lub tworzenia duplikatów.
Założenie biblioteki w Lightroomie rozpoczynamy od zaimportowania zdjęć. Na początku może wydawać się to pracochłonne, ale zdziwisz się, jak szybko zaczniesz czerpać korzyści z dobrze zorganizowanej biblioteki. Kilka dodatkowych informacji wprowadzonych podczas importu w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić wiele godzin, które musiałbyś poświęcić na przeglądanie archiwum.
Za pomocą komendy Import dodamy informacje o prawach autorskich i słowa kluczowe. Oflagujemy Twoje ulubione zdjęcia, wprowadzimy kilka szybkich poprawek tonalnych i na koniec wyeksportujemy obrazy w formacie JPEG.
Korzystając z funkcji Import, służącej do pobierania plików z karty pamięci, masz możliwość kopiowania plików w formacie DNG. DNG jest promowanym przez firmę Adobe otwartym standardem zapisu plików RAW, które - w przeciwieństwie do pochodzących z aparatów oryginalnych plików RAW, takich jak NEF Nikona lub CR2 Canona - można otwierać w różnych programach. W przypadku konwersji, nie następuje jakiekolwiek pogorszenie jakości obrazu i nie są tworzone żadne dodatkowe powiązane z nimi zbiory z opisem ustawień.