Na polski rynek wchodzi Sky-Watcher Virtuoso - nowatorskie urządzenie do wykonywania timelapsów, panoram i obserwacji ciał niebieskich
Razem z tubą optyczną, czyli teleskopem zbudowanym w systemie Maksutova, jest to konstrukcja, która łączy w sobie cechy wygodnego, przenośnego teleskopu dla początkujących, a także bogatej w funkcje skomputeryzowanej głowicy fotograficznej, pozwalającej na wykonywanie timelapsów, fotografowanie wybranych obiektów w określonej kolejności, czy nawet na wykonywanie pełnych sferycznych panoram.
Byliśmy obecni na premierze tego urządzenia i musimy przyznać, że jego szeroka funkcjonalność, biorąc pod uwagę niską cenę, zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Zresztą sami sprawdźcie, co oferuje Virtuoso...
W zestawie znajduje się solidne mocowanie pod aparat fotograficzny. Mocowanie to pozwala wykorzystać montaż w roli przenośnego, zautomatyzowanego statywu do zastosowań czysto fotograficznych i multimedialnych. Automatyka montażu pozwala na wykonywanie timelapsów, nagrywanie filmów z płynnym prowadzeniem, cykliczne fotografowanie kilku zaprogramowanych obiektów, oraz tworzenie panoram, w tym fotografowanie sfery 360 stopni.
W trybie Timelapse montaż Virtuoso pozwala na płynny i powolny obrót pomiędzy 6 zaprogramowanymi punktami. Obrót może być wykonywany z różnymi prękościami przy czym największa prędkość obrotu to 2,5 stopnia na sekundę, a przy prędkości najmniejszej, głowica wykonuje pełny obrót w czasie jednej doby. Telskop Virtuoso sprawdza się także w fotografowaniu panoramy, i to zarówno klasycznie, poprzez obrót w poziomie, jak i w równoległych pasach. Procedura przygotowania montażu do panoramowania sprowadza się do określenia pola widzenia obiektywu i do określenia limitów obrotu w poziomie i w pionie. Przy odpowiednim ustawieniu limitów możliwe jest wykonanie pełnej panoramy sferycznej – montaż sfotografuje całe swoje otoczenie.
Kolejna funkcja to cykliczne fotografowanie zaprogramowanych obiektów. Montaż jest w stanie precyzyjnie zapamiętać położenia 6 obiektów. Wystarczy skierować aparat w stronę obiektu, nacisnąć kombinację przycisków, a pozycja obiektu zostanie zapamiętana. Uruchomienie procedury cyklicznego fotografowania powoduje, że aparat jest przesuwany między kolejnymi położeniami i w momencie osiągnięcia określonej pozycji zatrzymuje się na chwilę i wyzwala migawkę aparatu. Sekwencja powtarzana jest do momentu przerwania odpowiednią kombinacją klawiszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cyklicznie fotografować kilka wybranych obiektów.
Montaż wyposażony jest w kabel wężyka spustowego w standardzie minijack 2,5 mm. Kabel jest kompatybilny ze wszystkimi aparatami Canon z trzy- i czterocyfrowych serii (300D, 400D, 1000D, 550D itd.).
Virtuoso jest ponadto kompletnym teleskopem astronomicznym w systemie Maksutowa o aperturze 90 mm z prowadzeniem za ruchem sfery niebieskiej. Mimo małych rozmiarów teleskop sprawdzi się w prostych obserwacjach astronomicznych - to idealny teleskop dla początkującego miłośnika astronomii. Do kompletu dołączono 2 okulary o ogniskowych 25 mm i 10 mm. Okulary dają powiększenia 50x i 125x i są wystarczające do obserwacji Księżyca, pasów równikowych na Jowiszu, pierścieni Saturna czy czap polarnych Marsa. Teleskop można oczywiście rozbudować o kolejne okulary i filtry, rozszerzając w ten sposób jego możliwości.
Największą zaletą teleskopu Virtuoso jest możliwość śledzenia obiektów astronomicznych. To zaawansowany system precyzyjnych silników krokowych oraz podwójnych enkoderów osi, opatentowany przez firmę Sky-Watcher. Jest on w stanie śledzić obiekt astronomiczny obracając teleskopem w obu osiach. Posiada również możliwość współpracy z pilotami SynScan AZ, znanymi z dużych teleskopów Dobsona. Po doposażeniu Virtuoso w taki pilot, użytkownik ma dostęp do bazy danych kilkudziesięciu tysięcy obiektów astronomicznych, które może samodzielnie znaleźć i obserwować za pomocą teleskopu.
Mimo, że jest to urządzenie z systemem prowadzenia i z bogatymi funkcjami, do prawidłowego uruchomienia nie potrzebuje większej wiedzy czy umiejętności. Po wypoziomowaniu teleskopu i wpisaniu współrzędnych geograficznych do systemu, teleskop sam zaczyna śledzić obiekty astronomiczne. Kolejnym plusem są małe wymiary. Teleskop Virtuoso mieści się na stole i ma kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Waży kilka kilogramów i swoimi rozmiarami nie sprawi nikomu kłopotu.
Sugerowana cena detaliczna 890 zł. Produkt dostępny na www.deltaoptical.pl