Strefa sprzętu / Fotonews

Wojna najszybszych - Hensel prezentuje lampę Cito 500

Fotonews | Jan Wodziński | 2016-09-22

Najkrótszy czas błysku 1/100 000 s - Hensel prezentuje nową, superszybką studyjną lampę błyskową Cito 500

Kiedy w zeszłym tygodniu Profoto zapowiedziało "najszybszy na świecie studyjny flash" - model D2 TTL, a wczoraj także nowy generator - wydawało się, że parametry przedstawionej lampy są rekordowe i utrzymają się jako najwyższe przez dłuższy czas. Niemiecka firma Hensel postanowiła jednak rzucić rękawicę Profoto i zaoferowała coś jeszcze bardziej wyśrubowanego - lampę studyjną Cito 500.

Przedstawiony na Photokinie model Cito 500 oferuje najkrótszy błysk o czasie niespełna 1/100 000 s - model D2 od Profoto "tylko" 1/63 000 s. Produkt Hensela o mocy 500 Ws generuje także 2 razy więcej błysków na sekundę niż lampa konkurencji - w ciągu jednej sekundy jest w stanie błysnąć aż 40 razy. Model Cito 500 wyposażony jest w regulację mocy w skali 9 stopni przysłony - od 2 do 500 Ws. Posiada on także halogenowe światło modelujące o mocy 300 W oraz odbiornik radiowy.

Lampą Cito 500  można sterować jedynie w trybie manualnym, nie obsługuje ona trybu TTL. Hensel zastosował natomiast w nowym modelu autorską technologię "Freemask" - lampy znajdujące się w tle i na pierwszym planie zdjęcia mogą generować naprzemienne, szybkie błyski, które ułatwiają wycinanie obiektów z tła podczas postprodukcji.

Wraz z modelem Cito 500 Hensel zapowiedział także nowe produkty o roboczej nazwie "Foris". Lampy oferowane będą prawdopodobnie w dwóch wariantach różniących się mocą - 400 Ws oraz 800 Ws. Wyposażone będą w system zasilania pozwalający korzystać zarówno z baterii jak i sieci elektrycznej a także światło modelujące o mocy 40 W w technologii LED.

Na razie nie wiadomo kiedy model Cito 500 wejdzie do sprzedaży, nie znamy także jego ceny. Debiut rynkowy lamp z linii Foris planowany jest natomiast na połowę przyszłego roku.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl