Tamron wprowadzi na rynek następcę obiektywu SP 150-600 mm f/5-6,3 Di VC USD oraz nowe telekonwertery 1,4x i 2x
Zaprezentowany w grudniu 2013 roku telezoom Tamron SP 150-600 mm f/5-6,3 Di VC USD zostanie przez producenta uaktualniony. Druga generacja o oznaczeniu "G2" ma zapewniać wyższą jakość optyczną, szybszy i dokładniejszy AF oraz wzmocnioną stabilizację obrazu (VC). Ale to nie koniec ulepszeń...
Tamron SP 150-600 mm f/5-6,3 Di VC USD G2 to odświeżona konstrukcja optyczna wyposażona teraz w 21 soczewek ustawionych w 13 grupach. Wśród nich są trzy elementy o niskiej dyspersji, aby wyeliminować osiowe jak i poprzeczne aberracje chromatyczne. Połączenie powłok eBAND z powłokami BBAR ma poprawić transmisję światła i zredukować refleksy do minimum, a przednią soczewkę pokryto dodatkowo ochronną fluorową warstwą, odporną na wodę lub olej. Powierzchnia soczewki jest łatwiejsza w czyszczeniu i mniej podatna na działanie brudu, wilgoci, kurzu i odcisków palców. Co więcej, dla większej ochrony podczas fotografowania w plenerze, zastosowano uszczelnienia w całym tubusie obiektywu.
Dzięki nowej konstrukcji udało się też zmniejszyć minimalną odległość ostrzenia z 2,7 do 2,2 m. Znacznie zwiększono też prędkość autofokusa, szczególnie przy ustawianiu ostrości na ruchomych obiektach.
W nowej wersji wydajność optycznej stabilizacji obrazu wzrosła do 4,5 EV i oferuje trzy tryby pracy: VC Tryb 1 to tryb standardowy (ciągła stabilizacja), VC Tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a VC Tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze. Po podłączeniu do stacji dokującej Tamron TAP-in Console można dostosować VC do własnych potrzeb w trybie 1.
Jest także nowy mechanizm Flex Zoom Lock, który umożliwia zablokowanie pierścienia zoomu w dowolnym miejscu, a mocowanie obiektywu do statywu jest kompatybilne z szybkozłączkami Arca-Swiss. Dodatkowo membrana elektromagnetyczna, która standardowo występuje w obiektywach z mocowaniem Canon będzie teraz również obecna w modelach z bagnetem Nikon. Dzięki temu będzie można bardziej precyzyjnie sterować przysłoną, ponieważ listki napędzane są silnikiem poprzez impulsowe sygnały elektroniczne.
Przy wymiarach 260 x 108 mm obiektyw waży 2 kg. Będzie dostępny na mocowaniach Canon, Nikon i Sony.
Razem z nowym obiektywem Tamron zaprezentował konwerter TC-X14 zwiększający ogniskową 1,4 razy i konwerter TC-X20 zwiększający ją dwukrotnie. W momencie gdy ogniskowa zwiększa się, minimalna odległość ostrzenia pozostaje ta sama, zwiększa się jedynie powiększenie - odpowiednio 1:2,8 i 1:2.
Oba telekonwertery są skonstruowane w ten sposób, aby zachować wysoką jakość obrazu. Model 2,0x posiada dodatkową soczewkę LD, która zapobiega aberracjom, a powłoka BBAR minimalizuje refleksy światła.
Tubus telekonwerterów wykonano z aluminium, z wyjątkiem niektórych części wykończenia zewnętrznego. Dodatkowe uszczelnienia umożliwiają z kolei pracę z konwerterami w każdych warunkach pogodowych.