Nikon zaprezentował trzy nowe obiektywy - spacerowy zoom DX 16–80 mm f/2,8–4 i dwa teleobiektywy o ogniskowych 600 i 500 mm oraz jasności f/4
Nowy Nikkor AF-S DX 16–80 mm f/2,8–4 ED VR to mobilny pięciokrotny zoom przeznaczony do lustrzanek Nikon z małymi matrycami, który jest odpowiednikiem ogniskowych 24–120 mm w formacie pełnoklatkowym. Dzięki temu obiektyw umożliwi fotografowanie w większości sytuacji zdjęciowych: od rozległych krajobrazów do ciasnych portretów. Dodatkową zaletą jest jego względnie duża jasność f/2,8 na szerokim kącie oraz minimalna odległość fotografowania, pozwalająca zbliżyć się do obiektu aż na 0,35 m. Szkło jest również bardzo kompaktowe - waży 480 gramów przy wymiarach 80 x 86 mm.
Nowy obiektyw został wyposażony w najnowszej generacji system redukcji drgań (VR), który umożliwia fotografowanie z czasem ekspozycji o cztery stopnie dłuższym. Układ optyczny składa się z 17 elementów ustawionych w 13 grupach. Poza zastosowaniem powłok nanokrystalicznych (po raz pierwszy w obiektywie DX) i ochronnych powłok fluorynowych, w obiektywie użyto trzy soczewki asferyczne i cztery wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (ED).
Nikkor AF-S DX 16–80 mm f/2,8–4 ED VR ma być dostępny już w tym miesiącu w cenie 1069,95 dolarów.
To najlżejsze w swojej klasie profesjonalne superteleobiektywy. Ważą odpowiednio 3090 g i 3810 g przy wymiarach 140 x 387 mm i 166 x 432 mm. Przeznaczone są do ujęć, w których konieczne jest duże zbliżenie – np. w fotografii sportowej czy obserwacji zwierząt.
W stosunku do poprzedników, nowa konstrukcja optycznazredukowała masę obiektywu 500 mm o 20%, a 600 mm aż o 25%. Oba składają się z 16 soczewkami w 12 grupach. Obiektyw 600 mm ma cztery soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), a obiektyw 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe. Zminimalizowało to aberrację chromatyczną oraz zapewniło kontrolę nad flarą i refleksami. Dodatkowo oba obiektywy wyposażono w 9-listkową przysłonę o okrągłym otworze zapewniającą naturalne rozmycie obiektów poza zakresem ostrości oraz wyraźną separację głównego obiektu i tła.
Silnik falowy odpowiada za bardzo szybkie i ciche działanie autofokusa oraz umożliwia płynne przeostrzanie ręczne. Dostępne są dwa tryby autofokusa: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Nowy ogranicznik zakresu ostrości wprowadzony w obu obiektywach pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa jeszcze szybciej. Przełącznik oferuje dwie pozycje: FULL (Pełny zakres) i ∞–10 m w obiektywie 600 mm oraz FULL i ∞–8 m w obiektywie 500 mm. Ponadto skrócono minimalną odległość ostrzenia do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.
Oba obiektywy wyposażono w system stabilizacji obrazu o skuteczności na poziomie 4 EV. Pracuje on w trybie redukcji drgań SPORT, a także automatycznie wykrywa statyw.
Obiektywy mają pierścienie do mocowania na statywie, w których zainstalowano łożyskowanie, aby zapewnić płynność podczas przechodzenia od ujęć w pionie do ujęć w poziomie. Mocowanie statywowe przeniesiono bliżej tylnej części obiektywu, aby zwiększyć wygodę podczas przenoszenia. Ta zmiana umożliwia także odwrotne zakładanie dołączonej jednoelementowej osłony przeciwsłonecznej. Oba obiektywy zachowują to samo gniazdo na wsuwane filtry 40,5 mm.
Nowe szkła będą dostępne w lipcu. Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/4E FL ED VR ma kosztować blisko 10300 dolarów, a Nikon AF-S Nikkor 600 mm f/4E FL ED VR 2000 dolarów więcej.