Strefa sprzętu / Fotonews

Wbudowany wizjer i jaśniejszy obiektyw, czyli III generacja Sony RX100

Fotonews | Antoni Żółciak | 2014-05-16

Sony RX100 III to kolejna wersja kieszonkowego kompaktu o dużych możliwościach. Nowy model ma m.in. wbudowany wizjer i jaśniejszy obiektyw

Sony Cyber-shot RX100 III został oparty na tej samej matrycy, którą znajdziemy u poprzednika. W dalszym ciągu jest to 1-calowy sensor CMOS Exmor R o rozdzielczości 20,1 megapikseli, ale tym razem wspiera go procesor BIONZ X - znany m.in. z bezlusterkowców A7, A7R czy A7S. Nowy RX100 oferuje zakres czułości ISO do wartości 12800 i  tryb zdjęć seryjnych do 10 kl./s. Istotną zmianą jest także obiektyw o większej jasności i szerszym polu widzenia, choć krótszym zakresie tele - Zeiss Vario-Sonnar T* 24-70 mm f/1,8-2,8.

W tym małym korpusie, który mierzy 102x58x41 mm przy wadze 263 gramów, producentowi udało się także zmieścić wysuwany wizjer elektroniczny o przekątnej 0,39 cala i rozdzielczości 1,44 punktów. Sony zadbało też o zintegrowany filtr szary - i słusznie, bo minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/2000 sekundy.

Tak jak w poprzedniej wersji, RX100 III ma również odchylany 3-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 1,23 Mp, ale teraz można go odchylić maksymalnie o 180 stopni w górę, co bez wątpienia pomoże w autoportretach wykonywanych "z ręki". Do dyspozycji są także bezprzewodowa komunikacja Wi-Fi oraz NFC, i tym samym dostęp do serwisu PlayMemories Camera Apps. Funkcja ta pozwoli na wzbogacanie naszych zdjęć rozmaitymi efektami, będziemy też mogli korzystać z przeróżnych - darmowych i płatnych - aplikacji fotograficznych. 

Od strony filmowej Cyber-shot RX100 III może pochwalić się wsparciem formatu XAVC S, czyli zapisowi klipów Full HD z przepustowością 50 Mb/s. Producent podkreśla, że nawet nagrywanie szybkiego ruchu nie będzie oznaczać pogorszenia jakości czy występowania artefaktów. Filmowanie i fotografowanie wspierać ma również 5-kierunkowy system stabilizacji.

Sony Cyber-shot RX100 III ma być dostępny w sklepach od lipca 2014 roku. Sugerowana cena to około 800 dolarów.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl