Z wykształcenia biolog, z zamiłowania nurkujący fotograf. Semenow w morskich głębinach dokumentuje organizmy, których portrety trafiają następnie na stoły naukowców
Kojarzony już m.in. z cyklu fotografii poświęconego meduzom, Aleksander Semenow prezentuje tym razem coś nowego. Zdjęcia robali wszelkiego typu - długich, krótkich, strasznych i neutralnych wizualnie. Co ciekawe, część z nich mogła być do tej pory zupełnie nieznana.
Kadry powstały m.in. w Australii, nieopodal Wielkiej Rafy Koralowej, gdzie Semenow brał udział w dwutygodniowej konferencji poświęconej wieloszczetom. Tam właśnie Rosjanin udokumentował 222 różne gatunki robaków - zdjęcia udostępnił swoim kolegom, naukowcom, którzy właśnie badają każdą klatkę. Druga część fotografii została przez Aleksandra zarejestrowana w rejonie północnej Rosji.
Biolog nieraz schodzi na głębokość 20 metrów pod powierzchnię, zdarza mu się też nurkować jeszcze głębiej - jak sam twierdzi, po kilkuset razach można się przyzwyczaić.
Semenow pracuje w White Sea Biological Station, będącą częścią Uniwersytetu Moskiewskiego - a że to również miejscówka dla nurków, Aleksander nie mógł nie skorzystać z okazji. Po czterech latach stał się szefem drużyny i samodzielnie planuje wszystkie podwodne projekty, zawsze przemierzając głębiny z aparatem w ręku. Początkowo cyfrówka (używa m.in. Canona EOS 400D i EOS 5D Mark II) służyła mu hobbystycznie, dopiero po dwóch, trzech miesiącach zaczął na sprawę patrzeć poważniej. Pierwsze, dobre kadry zmotywowały go do zakupienia lepszego aparatu, kompletu oświetleniowego i profesjonalnej, wodoszczelnej obudowy - przy czym kolejne kilkadziesiąt dni poświęcił na naukę obsługi całego zestawu.
"W gruncie rzeczy to proste. Bierzesz aparat, bierzesz obiektyw makro, zamykasz to wszystko w odpowiednim opakowaniu", tłumaczy w wywiadzie z Wonder How To. "Potem podpinasz kabelki, sprawdzasz, czy wszystkie guziki działają, czy lampy odpowiednio pracują. Zabierasz te swoje osiem kilogramów sprzętu na łódkę, wypływasz, nurkujesz. W aparacie wszystkie parametry ekspozycji ustawiam ręcznie, łącznie z ostrością, bo poniżej 20 metra mamy już do czynienia z zupełną ciemnością".
Na tej stronie znajdziecie wszystkie podwodne zdjęcia Semenowa - warto zajrzeć!