Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Idziemy na rykowisko - fotografia dzikich zwierząt o świcie

Pomysł na zdjęcie | 2013-09-17

Sezon godowy jeleni zaczyna się rozkręcać, warto więc wstać wcześnie rano i wybrać się na fotopolowanie!

W przypadku zdjęć dzikiej przyrody założenie, że mając doktorat z zoologii i obiektyw wielkości bazooki, będziecie robić świetne zdjęcia, jest mylne. Jak mówi znany fotograf przyrody James Silverthorne, idealne zdjęcia można zrobić zwykłym zoomem, w pobliżu własnego domu. Jest jednak pewien haczyk, trzeba wstać bardzo wcześnie!

"To zdjęcie zrobiłem w Ashton Court w Bristolu używając obiektywu o ogniskowej 400 mm. Chodzę tam co roku w pierwszych tygodniach jesieni, gdy zaczyna się sezon godowy jeleni. Światło o świcie jest zazwyczaj bardzo dobre, jelenie zajęte są walką między sobą, a ja cieszę się, gdy wokół utrzymuje się jeszcze delikatna mgiełka. Ze względu na to, że zwierzęta te są raczej spokojne, pozwalają podejść dość blisko, dzięki czemu nie muszę nosić ze sobą ciężkich i długich obiektywów".

"Najlepiej odpowiednio wcześniej zrobić małe rozeznanie i dowiedzieć się, gdzie w okolicy znajduje się największe skupisko jeleni, by w czasie ich okresu godowego, który trwa od połowy września do połowy października, przejść się tam z samego rana. Przede wszystkim trzeba zbadać teren i znaleźć najlepsze miejsca do fotografowania. Potem wstać przed świtem i nie marnując czasu, udać się na prawdziwe fotołowy".

Kilka porad jak fotografować dzikie zwierzęta o świcie

  • Sprawdźcie prognozę pogody - by zastać mglisty poranek, wyczekujcie zimnej bezwietrznej nocy.
  • Fotografujcie w trybie priorytetu przysłony, by rozmyć dekoncentrujące tło, ustawcie jak największy otwór przysłony, który umożliwi wykorzystanie krótszego czasu naświetlania.
  • Mgła zachowuje się trochę jak śnieg, dlatego potrzebne może okazać się ustawienie dodatniej kompensacji ekspozycji (o stopień lub dwa), w przeciwnym razie zdjęcie może być niedoświetlone.
  • By zdjęcia były bardziej klimatyczne, fotografujcie pod słońce, ale uważajcie na flarę – jeżeli osłonka przeciwsłoneczna okaże się niewystarczająca, możecie wydłużyć ją nawet zwykłą kartką, którą zablokujecie promienie bezpośrednio wpadające do obiektywu.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl