Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Fotografuj samoloty na pikniku lotniczym

Pomysł na zdjęcie | 2013-08-22

Wybierz się na pokazy lotnicze i rób ekscytujące zdjęcia samolotów na lądzie i w powietrzu

Warto wykorzystać ostatnie tygodnie wakacji i przejechać się na pokazy lotnicze, których na przełomie sierpnia i września w Polsce Wam nie zabraknie! W dniach 24-25 sierpnia już po raz 13. odbędzie się w Radomiu Air Show, 31 sierpnia Pokazy Lotnicze Szymanów, FLY FEST w Piotrkowie Trybunalskim i X Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsko-Białej, a 7 września Malborskie Skrzydła. Jak widać, okazji jest co niemiara.

Starajcie się zrobić zdjęcie, które pokaże akcję, szybkość, ekscytację, które sprawią, że będziemy się czuć, jakbyśmy tam z Wami byli, otoczeni rykiem silników, zapachem smarów i paliwa. Nie musicie ograniczać się do standardowych zdjęć samolotu lecącego na niebie. Możecie zrobić ciekawe zdjęcie samolotu lecącego w zachodzącym słońcu, samej sylwetki maszyny w mocnych jego promieniach lub zaryzykować i zdecydować się na totalną abstrakcję.

Jeżeli chodzi o fotografowanie pokazów lotniczych, nie ma żadnych ogólnych reguł. Najlepszą rzeczą w pokazach lotniczych jest mnogość szans i możliwości eksperymentowania, zarówno jeżeli chodzi o kadrowanie, jak i o ustawienia aparatu, światła i kompozycję. Większość samolotów biorąca udział w takich wydarzeniach przelatuje nad widownią kilkukrotnie, dzięki czemu za każdym razem możecie spróbować inaczej ująć scenę, za pierwszym razem możecie zrobić zdjęcie ze słońcem za plecami, za drugim prosto pod słońce. Trudno też o lepszą okazję do przetestowania trybu śledzącego autofokusa.

Przed przystąpieniem do sesji przeczytajcie kilka wskazówek specjalisty w tej dziedzinie – Nigela Blake'a. Jeśli szukacie większej dawki inspiracji warto zajrzeć na jego profil na Flickerze i obejrzeć imponująca galerię zdjęć lotniczych.

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Gdy fotografujecie samoloty ze śmigłami, wydłużcie czas otwarcia migawki do 1/200 s, wykorzystajcie technikę panoramowania, by śmigła były rozmyte, a reszta samolotu wyraźna.
  • Uważajcie na jasne kolory, miejcie oko na pogodę, zachmurzone niebo może sprawić, że zdjęcia będą miały tajemniczą atmosferę.
  • Gdy fotografujcie na tle jasnego nieba, pamiętajcie, by prześwietlić je o stopień lub dwa, w przeciwnym wypadku samoloty staną się czarnymi plamami.
1
Fotografując z obiektywem skierowanym w niebo nie zapomnijcie o kompensacji ekspozycji (w tym przypadku było to +1,3 EV), w przeciwnym razie automatyczny pomiar światła sprawi, że scena będzie za ciemna
2
Niewiele jest bardziej przejmujących zdjęć niż sylwetki na tle zachodzącego słońca. Pamiętajcie, by zrobić takie ujęcie, potrzebujecie naprawdę długiego obiektywu, ale i tak pewnie przyda się dodatkowe kadrowanie. Nie zapomnijcie o ekspozycji, w razie wątpliwości lekko prześwietlcie zdjęcie
3
Na nielicznych pokazach lotniczych można fotografować samoloty z góry. Takie ujęcie jest bardzo świeże, pokazuje rzadko spotykany widok. Musimy Was jednak zasmucić, w Polsce o takie atrakcje nadal trudno. Na początek polecamy lot szybowcem na warszawskim Bemowie.
4
To zdjęcie prezentujące Mustanga P-51 na tle błękitnego nieba jest przykładem klasycznego ujęcia: pilot jest ledwie widoczny, samolot jest bardzo barwny, czas 1/80 s sprawił, że śmigło pięknie się rozmyło, tworząc na krawędzi równiutkiego okręgu żółtą poświatę.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl