Inspiracje / Historia zdjęcia

Podziel scenę na pół i pokaż dwa światy

Historia zdjęcia | 2019-01-08

To, co pod i nad wodą na jednej fotografii. Przeczytajcie, jak powstało zdjęcie Brooka Petersona?

Pomysłowe i efektowne zdjęcie Brooka Petersona przyciągnęło uwagę jurorów konkursu Underwater Photographer w 2018 roku. "Ukazując na jednym obrazie to, co dzieje się pod i nad wodą, możesz uzyskać świetny efekt” – mówi Brook Peterson. „Robiłem właśnie testowo dzielone ujęcia ze słońcem zachodzącym nad spokojną taflą wód otaczających kurort Szarm el-Szejk w Egipcie, kiedy zauważyłem kilka osób schodzących z molo ze sprzętem do nurkowania. Moją pierwszą myślą było poczekać, aż odpłyną, ale wtedy zdałem sobie sprawę, że to świetna okazja do opowiedzenia historii. Chciałem uchwycić to, jak kolory zachodzącego słońca zdawały się odbijać barwy koralowców, więc zdecydowałem, że najlepsze będzie do tego celu zdjęcie sylwetkowe” – wyjaśnia.

Fotografia ta ma bardzo mocną kompozycję, a linia podziału tego, co pod wodą, od tego, co nad nią, została starannie umieszczona zgodnie z zasadą trójpodziału. W tle widać wyraziste linie wiodące, które zwracają uwagę obserwatora na resztę obrazu.

Ludzie w tle są podświetleni, co stworzyło efekt sylwetki. Nurkowie wchodzący do wody prowadzą wzrok oglądających i dodają kontekst, który pozwala zrozumieć przedstawioną historię.

Jasne i bogate barwy na pierwszym planie tworzą ekscytujący obraz i kontrastują z pastelowymi odcieniami zachodzącego słońca w tle. Ta scena doskonale się nadaje do fotografowania w kolorze!

Zdjęcie wykonano aparatem Nikon D810 zamkniętym w wodoszczelnej obudowie marki Sea & Sea. Obiektyw Sigma 15 mm z efektem rybiego oka daje niezwykle szerokokątny widok i sprawia, że podwodny pierwszy plan wydaje się znajdować bardzo blisko nurka.

Ustawiając mały otwór przysłony f/22, Brook sprawił, że cała scena od pierwszego planu po tło jest ostra i wyraźna, dzięki czemu obraz jest bogaty w szczegóły. Obiektyw typu rybie oko wygina konstrukcję mola w tle, co nadaje obrazowi dynamiczny charakter, mimo że efekt ten można traktować także jako wadę techniczną.

Więcej niezwykłych zdjęć z konkursu Underwater Photographer of the Year znaleźć można na stronie internetowej: www.underwaterphotographer oftheyear.com

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl