Takich zdjęć jeszcze nie było. Unikalną sesję zdjęciową w powietrzu wykonano dla wszystkich typów myśliwców Polskich Sił Powietrznych!
W czerwcu we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zorganizowana została unikalna sesja zdjęciową Air-to-Air polskich myśliwców w powietrzu. Co było w niej wyjątkowego? "Po raz pierwszy F-16, MiG-29 i Su-22, czyli wszystkie typy myśliwców służące w Polskich Siłach Powietrznych zostały zaprezentowane na zdjęciach w wspólnym locie" - tłumaczy Filip Modrzejewski Redaktor Naczelny portalu lotniczego Foto Poork. "Na uwagę zasługuje fakt, że F-16 ze zbiornikami konforemnymi (CFT) zostały pierwszy raz pokazane na zdjęciach w powietrzu, a Su-22 w nowym (szarym) malowaniu również zadebiutowały w powietrzu podczas tej sesji zdjęciowej".
Zdjęcia wykonano aparatem Canon EOS-1D X z obiektywami Canon EF 100-400 mm f/4-5,6L IS II USM oraz Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM. Jednak, aby wykonać tak niecodzienne ujęcia, nie wystarczy dobry sprzęt - fotograf musi być w powietrzu razem z tematem zdjęć. Jak zatem przebiegała sesja? "Zdjęcia wykonywaliśmy nad Polską z samolotu Casa C-295M wykorzystując do tego otwartą rampę z tyłu samolotu" - mówi Filip Modrzejewski. "Dzięki takiemu rozwiązaniu mogliśmy fotografować samoloty zarówno od przodu, jak i z boku mając szerokie pole widzenia.
Fotografowanie z rampy nie należy do najłatwiejszych - sprzęt fotograficzny musi być odpowiednio zabezpieczony, a fotograf przypięty specjalną uprzężą do samolotu. Dodatkowo występują przeciążenia, z którymi musimy sobie radzić oraz niskie temperatury i duży wiatr. Mimo tych niekorzystnych czynników, można osiągnąć niesamowite efekty fotograficzne i przedstawić myśliwce na unikalnych fotografiach".