Tatsuya Tanaka podjął się zadania stworzenia "miniaturowego kalendarza" - codziennie publikuje jedno zdjęcie ze swojego mikroświata
Aranżowanie planów zdjęciowych, na których miniaturowe postaci wchodzą w interakcję z prawdziwymi, pełnowymiarowymi obiektami, cieszy się wśród fotografów dużą popularnością. Może Ci się wydawać, że widziałeś już wszystko, co ma do zaoferowania ten rodzaj zdjęć, ale Tatsuya Tanaka przeniósł tę formę sztuki na zupełnie nowy poziom.
Projekt Tatsuyi zatytułowany "Miniature Calendar" zakłada codzienne publikowanie na jego stronie internetowej nowej fotografii, a jest on prowadzony przez artystę już od 2011 roku. Jeśli sądzisz, że tak długotrwałe przedsięwzięcie i konieczność codziennego wykonywania zdjęcia osłabiły jego pomysłowość, to absolutnie nie widać tego po jego pracach.
W świecie Tanaki kartki kolorowego magazynu zmieniają się w zacinający deszcz, ziemniaki w asteroidy, a lód na patyku w wierzchołek góry lodowej filmowany przez ekipę kręcącą dokumentalny film przyrodniczy. "Moja kolekcja liczy około 3500 miniaturowych figurek" - mówi Tatsuya - "i każdego dnia staram się sfotografować około trzech różnych scen.
Używam prostego sprzętu. Mam aparat Sony A77 i obiektyw Tamron SP 90 mm f/2,8 Di VC USD. Plan zdjęciowy oświetlam za pomocą maksymalnie trzech 500-watowych lamp świecących światłem ciągłym o temperaturze barwowej zbliżonej do tej, jaką mają domowe żarówki. Zapewniają mi one miękkie, rozproszone oświetlenie".
Tatsuya zdradza, że pomysły na zdjęcia przychodzą mu do głowy podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności, a do ich zapisywania wykorzystuje zainstalowaną na swoim iPhonie aplikację OmniFocus. Swoje koncepcje dzieli na kategorie stopnia skomplikowania projektu i realizuje je w zależności od dostępności rekwizytów. Oczywiście, posiadanie tak dużej kolekcji zabawkowych modeli daje wiele możliwości tworzenia obrazów, ale Tatsuya dostosowuje także figurki, ich kolory i pozy odpowiednio do swoich potrzeb.
Mówi, że chciałby umieć budować swoje postaci od podstaw, aby móc urzeczywistnić wszystkie swoje pomysły i by mogły one być jeszcze bardziej ambitne. Jednym z kluczy do sukcesu Tanaki jest jego staranność w doborze rekwizytów ze "świata rzeczywistego". Przekonuje, że niezwykle ważne jest dla niego to, by sceny dotyczyły zwykłych spraw, zrozumiałych dla wszystkich.
Więcej zdjęć na www.miniature-calendar.com