Co dzieje się z ośrodkami sportowymi po zakończeniu olimpiady? Alastair Philip Wiper sprawdził to na przykładzie wioski olimpijskiej w Atenach
Alastair Philip Wiper stworzył serię nocnych fotografii zatytułowaną "Nowoczesne relikwie: Infrastruktura Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004" (ang. Postcards of Modern Relics: The Facilities of the 2004 Athens Olympic Games), których tematem są ośrodki sportowe wybudowane ponad 10 lat temu na potrzeby organizowanej wtedy w Atenach Olimpiady. Dziś niektóre z nich wciąż są w użyciu, a niektóre popadają w ruinę. "Chciałem ukazać piękno i spektakularność tych budowli, przenieść je w świat fantazji, w którym z powodzeniem mogłyby konkurować z Akropolem" - opowiada fotograf. "Zależało mi na wykonaniu zdjęć, które nadawałyby się do umieszczania na pocztówkach przedstawiających minione wydarzenia".
Aby zrealizować ten projekt, Alastair musiał poradzić sobie z pewnymi problemami technicznymi. Już prawie zrezygnował, kiedy po przyjeździe na miejsce ujrzał budynki skąpane w siąpiącym deszczu. "Innym dużym wyzwaniem było ustawienie ostrości i wybór kompozycji z powodu zapadającej ciemności". Zapytany o ewentualny powrót do Aten i ponowne fotografowanie budynków, Alastair odpowiada: "Nie mam takiej potrzeby, pracę uważam za skończoną. Ale za 15 lat znów może być to ciekawe!".
Cały projekt w Atenach Alastair sfotografował Nikonem D810 z obiektywami Nikkor AF-S 24 mm f/1,4G i Nikkor AF-S 50 mm f/1,4G. "Ustawiałem ostrość raz ręcznie, raz automatycznie" - zdradza. "Wartość przysłony wahała się od f/6,3 do f/11. Czułość dobierałem pomiędzy ISO 100 a 320. Czas otwarcia migawki wahał się od 1,3 s do 68 s”. Przy tak długich ekspozycjach zmuszony był użyć statywu, oraz korzystać z funkcji blokady podniesionego lustra i zdalnego wyzwalacza migawki, aby zminimalizować drgania aparatu.
Jeśli chcesz wykonywać podobne zdjęcia jak Alastair, zastosuj się do jego wskazówek: fotoreportaż powinien dotyczyć jakiegoś istotnego tematu, a Ty musisz ciężko pracować. "Zaplanuj podróż i przed wyruszeniem - zdobądź jak najwięcej informacji na temat danej lokalizacji. Ale będąc już na miejscu i fotografując, bądź elastyczny i otwarty na nowe pomysły. Zawsze też miej jakiś plan B".
Alastair Philip Wiper ma w swoim portfolio zdjęcia wielu ciekawych i bardzo nietypowych miejsc. Polecamy przejrzeć jego projekty na stronie www.alastairphilipwiper.com.