Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Martwa natura - szybkie pomysły na sesje zdjęciowe

Pomysł na zdjęcie | 2013-07-10

Fotografowanie martwej natury to temat rzeka, ale chcemy podsunąć Wam kilka inspirujących wskazówek i pomysłów związanych z tym rodzajem fotografii

Zdjęcia martwej natury rządzą się takimi samymi prawami, jak fotografia dzikiej przyrody, sportowa czy portretowa. Ważny jest obiekt, kompozycja, oświetlenie i odpowiednio dobrana ekspozycja. Zanim weźmiecie się do przygotowywania zmyślnej kompozycji, spróbujcie popracować na prostych obiektach. Następnie zaaranżujcie jakąś kompozycję dokładając do tego dodatkowe elementy. Nie rozpędzajcie się zbytnio z ilością, pamiętajcie: im prościej, tym lepiej.

Potem zastanówcie się nad światłem - możecie fotografować, wykorzystując światło naturalne padające przez okno albo rozproszone, przechodzące przez kartkę papieru. Możecie też użyć jej jako blendy - ustawiona po przeciwnej stronie będzie odbijać światło i wypełniać nim cienie.

Bardziej zaawansowani mogą spróbować zaaranżować obiekty o różnych kształtach i rozmiarach i poeksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, zarówno naturalnego, jak i płynącego z lamp błyskowych.

Zatem wszystko, czego potrzebujecie do zdjęć martwej natury, to statyw, okno i kawałek kartki. "Obserwujcie obiekt i przesuwając kartkę służącą za tło, dokładnie mu się przyjrzyjcie" - radzi specjalista od tego typu zdjęć, Max Attenborrough.

"Regulujcie odległość od obiektu, zobaczcie, jaki ma to wpływ na scenę. Statyw jest świetnym narzędziem, ponieważ umożliwia rozważne komponowanie zdjęcia i obserwację sceny bez obawy o przypadkowe przesunięcie w czasie ostrzenia".

Bawcie się więc kolorem, kształtem i formą, ćwiczcie i jeszcze raz ćwiczcie!

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Pamiętajcie o prostocie. Wybierzcie jeden obiekt, fotografujcie na czystym tle, eksperymentujcie z naturalnym światłem. Spróbujcie podkreślić formę za pomocą bocznego oświetlenia.
  • Tło powinno współgrać z fotografowanym obiektem, powinno je uzupełniać lub być totalnie niewidoczne, ale pamiętajcie, by nie robić zdjęcia, które będzie wyglądało jak tanie zdjęcie stockowe.
  • Jeżeli Wasze umiejętności kompozycyjne nie są na bardzo wysokim poziomie, starajcie się unikać owoców i kwiatów.
Kilka podobnych obiektów w jednej płaszczyźnie. Zobaczcie, jak Max Attenborrough scala swoje zdjęcie komponując poszczególne elementy i dając wszystkiemu żółto-czarny mianownik (fot. Max Attenborrough)
Wypróbujcie podobne motywy, testujcie różne rodzaje oświetlenia. Na początku zajmijcie się kompozycją. Na zabawy z głębią ostrości przyjdzie jeszcze czas (fot. Max Attenborrough)
Tutaj widać, jak Max Attenborrough - specjalista od zdjęć martwej natury - bawił się z głębią ostrości i uwagę skupił na trzonkach sztućów. Zobaczcie, jak kolor i faktura tła współgrają z elementami pierwszego planu (fot. Max Attenborrough)
Wzór jest ciekawy, gdy jakiś element nagle go zakłóca. Miska z truskawkami świetnie przełamuje porządek poukładanych łyżeczek (fot. Max Attenborrough)
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl