Wydarzenia / Opinie

Tomasz Wiech - czego nie dowiedziałem się z World Press Photo 2014

Opinie | Tomasz Wiech | 2014-02-15

World Press Photo 2014. World znaczy świat. Photo to zdjęcie. O jakim świecie opowiadają zdjęcia?

Lecę po kolei. Ofiary tajfunu, zamach bombowy, katastrofa budowlana, wojna w Syrii, atak terrorystów, egzekucja, chaos w Afryce Centralnej, przemoc domowa, kolejna egzekucja, upadek sportowca, sportowiec chory na raka, pogrzeb żołnierza, pogrzeb Mandeli, niewidomi albinosi... no i naturyści nad Morzem Czarnym.

Przyglądam się bliżej. Lecę po kolei. Jeżeli USA, to obowiązkowa amerykańska flaga, przy katastrofie musi być zdjęcie z góry, trudny temat społeczny zakończony zawsze zdjęciem pełnym nadziei, Rumunia to obowiązkowe babcie w chustach i sianokosy, Rosja to brudne blokowiska i dużo lodu, Meksyk to krwawe ofiary porachunków (kolega był tam na wakacjach i niespodziewanie wrócił cały, dziwne).

Te zdjęcia są jak fotografia teatralna wykonana od strony widowni – pokazują dokładnie to, co reżyser sobie zaplanował, scenograf stworzył, a aktor zagrał

Co mnie zatrzymało na dłużej? Materiał o codzienności w arabskiej części Palestyny. Lecę po kolei. Arabki trenują jogę, mężczyzna pali papierosa zamknięty wraz z owcą w osobowym samochodzie, na ławce w parku kobieta od stóp do głów ubrana w hidżab przytula małego tygrysa, dwóch mężczyzn siedzi w czerwonych fotelach opalając się tuż pod betonowym murem rozdzielającym obszar Palestyny od Izraela...Czy trzeba tłumaczyć, dlaczego te fotografie robią wrażenie?

Czego się z WPP nie dowiedziałem? Lecę po kolei. Co się dzieje w Libii, Egipcie, Iraku, Mali, Turcji i wielu innych państwach, o których tak głośno było wcześniej, jakie są dalsze skutki kryzysu gospodarczego, co w nas zmienia powszechny dostęp do internetu i ciągła komunikacja, czy Chiny zmierzają do objęcia roli światowego mocarstwa, w którą stronę idzie Europa, jak wygląda współczesna polityka, kim jest te 10%, które posiada większość produkowanego przez ludzkość bogactwa, czy skończą nam się surowce naturalne?

Co z tego wszystkiego wynika? Wystarczy jedno zdanie: fotografie z konkursowej galerii skupiają się na skutkach i to tych najbardziej atrakcyjnych wizualnie, rzadko dociekają przyczyn, rzadko skłaniają do postawienia sobie pytań. I jeszcze jedno: są jak fotografia teatralna wykonana od strony widowni - pokazują dokładnie to, co reżyser sobie zaplanował, scenograf stworzył, a aktor zagrał.

Co będzie dalej? Lecę po kolei. World Press Photo 2015, World Press Photo 2016, World Press Photo 2017, World Press Photo 2018, World Press Photo 2019....

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tomasz Wiech

Rocznik. 79 r. mieszka w Krakowie. Z wykształcenia politolog. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004-2010 związany był z "Gazetą Wyborczą". Wykładowca Akademii Fotografii. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. W roku 2011 jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oskar Barnack Award i Magnum Expression Award. Jego zdjęcia prezentowane były w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgii, Portugalii, Niemczech. W 2012 wydał książkę "Polska. W poszukiwaniu diamentów."

 

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl