Warsztat / Teoria

Co to jest monopod? Kiedy i jak go używać?

Teoria | 2013-07-02

Monopody to rodzaj statywów, ale z jedną nogą. Są zdecydowanie wygodniejsze do noszenia, szybciej się je rozkłada i nadal stanowią stabilną podstawę dla aparatu. O ile ze statywem lepiej wyłączyć funkcję stabilizacji obrazu, to w przypadku monopoda lepiej zostawić tę funkcję aktywną.

Większość monopodów ma trzy lub cztery sekcje nóg, co umożliwia rozłożenie ich do odpowiedniej wysokości, z której chcemy fotografować. Lepiej rozsuwać najpierw grubsze, górne sekcje a cieńsze tylko w przypadku, gdy naprawdę musimy. Monopody produkuje większość firm, które zajmują się także wytwarzaniem statywów, czyli np. firmy Manfrotto, Benro, Giottos. Dla osób, które lubią górskie wycieczki, świetne mogą się okazać monopody Trec-Tech i TrekPod Go Pro, które są zarazem kijkami do treckingu.

Kiedy powinniśmy używać monopodu?

Monopody są idealne w każdym miejscu i o każdej porze, gdy tylko musimy wydłużyć czas otwarcia migawki, ponieważ minimalizują drżenie aparatu. Można z nich także korzystać przy okazji panoramowania, należy wtedy włożyć końcówkę monopoda do tzw "nerki" - torebki na biodrach i panoramować.

Jak zamontować na monopodzie lustrzankę?

By umożliwić fotografowanie w orientacji zarówno poziomej, jak i pionowej warto zamontować aparat na kulowej głowicy, podobnie jak na statywie.

Zdjęcie z ręki
Zastane światło w muzeum nie jest wystarczające do oświetlenia sceny, w takich miejscach rzadko można fotografować z fleszem lub na statywie, jest to więc świetne miejsce, w którym można przetestować monopod.
Zdjęcie z użyciem monopodu
Łącząc ze sobą funkcję optycznej stabilizacji obrazu z fizyczną stabilizacją, jaką zapewnia monopod, możemy otrzymać wyraźne zdjęcia nawet przy długich czasach otwarcia migawki.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl