Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zacznij robić czarno-białe zdjęcia krajobrazowe

Pomysł na zdjęcie | 2013-11-21

Kolory to nie wszystko, czasami w krajobrazie warto skupić się na fakturach oraz kształtach i pokazać je w odcieniach czerni i bieli

Foto

Konwersja do skali szarości

Podczas edycji najefektywniej korzystać z Photoshopa i kanałów kolorystycznych. Można to zrobić już na etapie pracy w Adobe Camera Raw lub korzystając z Warstwy dopasowania czarno-białe. Poeksperymentujcie z mieszaniem kanałów, a jeżeli chcecie nadać efekt filtra, sięgnijcie do palety Masek warstw.

Magia kolorów kusi, by wykorzystać te soczyste barwy i uwiecznić je na zdjęciach. A gdyby dla przekory pobawić się w fotografię czarno-białą?

Różne kolory przekładają się na różne odcienie szarości, dlatego obraz monochromatyczny może być równie ciekawy, co zdjęcie w kolorze, a podejście nieco bardziej unikalne, niż przy typowych krajobrazach.

fot. David Clapp

"Usunięcie ze zdjęcia koloru podkreśla same tony i sprawia, że wzrok skupia się na teksturze i gradacji kolorystycznej", podkreśla David Clapp, fotograf krajobrazu. "Płaskie i czyste niebo na takich zdjęciach może być trochę nudne, dlatego najlepiej fotografować w pochmurne dni. Poczekajcie na uzupełniające kompozycję cienie i wykorzystajcie je jako tło. Filtr polaryzacyjny ładnie podbije intensywność nieba".

fot. David Clapp

Jeżeli fotografujecie w pochmurny dzień, jako obiekt Waszej sesji wybierzcie jakieś spokojne nabrzeże, które w takich okolicznościach może wyglądać harmonijnie i zachwycająco. Alternatywnie, jeśli niebo ma ciekawą teksturę, możecie wybrać się do lasu lub na wzorzyste pola.

fot. David Clapp

Zacznijcie już dzisiaj robić czarno-białe zdjęcia

  • Zabierzcie ze sobą szerokokątny obiektyw, statyw, filtr polaryzacyjny i niezależnie od pogody wybierzcie się w teren.
  • Ustawcie aparat tak, by fotografować w trybie monochromatycznym, będziecie mieli na LCD aparatu podgląd, jak będą wyglądać RAW-y, gdy je przekonwertujecie na skalę szarości.

Czarno-białe krajobrazy - inspirujące przykłady zdjęć

Wzory na piasku idealnie nadają się do zdjęć w skali szarości. To wydmy Eureki w Kalifornii, gdzie wiatr wieje dosyć mocno i układa ziarenka piasku w fantastyczne wzory, fot. David Clapp.
Powierzchnia oraz gra świateł pomiędzy głazami sprawiają, że wyglądają jakby były z drewna, David fotografował z wąską przysłoną, by cały obraz był wyraźny, fot. David Clapp.
"Ta scena znacznie intensywniej oddziałuje przedstawiona w .skali szarości niż w kolorze", podsumowuje David. "Kamienie i rozpryski wody dodają na pierwszym planie więcej kontrastu", fot. David Clapp.
Skala szarości w podczerwieni to także ciekawa technika. "Liście absorbują światło widzialne do fotosyntezy, a odbijają podczerwone", tłumaczy David, fot. David Clapp.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl