Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zacznij przygodę z fotografią uliczną

Pomysł na zdjęcie | 2013-10-16

Chcielibyście robić dobre street photo? Sprawdźcie wskazówki prawdziwego mistrza tej dziedziny fotografii, Nilsa Jorgensena

Fotografia uliczna to przede wszystkim umiejętność obserwowanie otoczenia. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zaskoczy nas coś interesującego. "Zbieg okoliczności? Dla mnie coś takiego nie istnieje", mówi Nils Jorgensen. "Gdziekolwiek idę, zawsze upewniam się, że mam ze sobą aparat i gdy widzę coś ciekawego, koncentruję się tylko na tym, reszta świata przestaje dla mnie istnieć"

Ważne, by fotografię uliczną traktować tak samo jak każdy inny rodzaj fotografii, trzeba poświęcić jej czas, skupić się na obiekcie. Nie można robić zdjęć krajobrazowych, robiąc w tym samym czasie zakupy... tak samo poważnie powinno się traktować fotografię uliczną.

fotografia uliczna - zdjęcie człowieka i pomnika
W fotografii ulicznej czasami ma się szczęście (fot. Nils Jorgensen)

Robienie naprawdę mocnych i dobrych zdjęć wymaga cierpliwości i godzin spędzonych na spacerowaniu w poszukiwaniu inspiracji i okazji do wykonania ciekawych zdjęć. Wyrobienie sobie oka, które szybko będzie wychwytywać ciekawe obiekty czy sytuacje zajmie trochę czasu, wykonanie określonego projektu bywa jeszcze bardziej czasochłonne, ale rezultaty mogą być sowitą nagrodą.

fotografia uliczna - słoń - street photo
Zazwyczaj dobre zdjęcie street photo to kwestia wypatrzenia czegoś ciekawego i wyczekania odpowiedniego momentu. (fot. Nils Jorgensen)

Fotografia uliczna - praktyczne wskazówki

  • Fotografia uliczna to esencja momentu. By uniknąć zagłębiania się w ustawienia, co pożera czas, ustawcie parametry odpowiednio wcześniej i gdy tylko nadarzy się okazja, po prostu wciśnijcie spust migawki.
  • Na dobry początek warto ustawić tryb priorytetu przysłony i otwór przymknąć do f/8 lub f/11, co zapewni większą głębię ostrości. Zwiększy to szanse na uchwycenie fotografowanego obiektu w polu ostrości.
  • Jeżeli macie problemy z fotografowaniem nieznajomych, możecie wziąć ze sobą jakikolwiek aparat i fotografować z biodra, wprawdzie nie będziecie mieli kontroli nad kompozycją, ale może się zdarzyć, że zrobicie kilka ciekawych zdjęć.
fot. Nils Jorgensen
fot. Nils Jorgensen
fot. Nils Jorgensen
fot. Nils Jorgensen
fot. Nils Jorgensen
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl