Warsztat / Praktyka

Jak wykonać dynamiczne zdjęcia kwiatów zanurzonych w wodzie

Praktyka | 2013-10-15

Spróbujcie fotografować kwiaty inaczej niż zwykle. Wystarczy trochę wody i cierpliwości, a powstaną niezwykle dynamiczne i kolorowe zdjęcia!

Woda to świetny obiekt do fotografowania. Możliwości jej uchwycenia są praktycznie nieograniczone, można korzystać z długiego czasu otwarcia migawki i tworzyć spokojne i wyciszone krajobrazy, lub zamrażać jej ruch, dzięki zastosowaniu bardzo krótkiego czasu. My zdecydowaliśmy się połączyć fotografie kwiatów z fotografowaniem wody, gdzie delikatna natura kwiatka miała zmierzyć się z bezwzględną siłą natury.

Jest to technika dosyć łatwa do opanowania. Pomimo wrażenia profesjonalnego ustawienia, światło to zwykła lampa Speedlite, połączona z aparatem za pomocą kabla. Oznacza to, że lampa może być ustawiona z dala od aparatu, obok lub tuż za obiektem. By zrobić zdjęcie zaprezentowane powyżej, wrzuciliśmy kilka sztucznych kwiatków do wody, starając się w tym samym czasie uchwycić całą akcję przez szybkę szklanego pojemnika.

fotografia kwiatów zanurzonych w wodzie
Proste domowe studio: kwiatek, wazon lub małe akwarium oraz zewnętrzna lampa błyskowa wystarczą do robienia świetnych zdjęć

Sztuczne kwiaty idealnie sprawdzają się w tym projekcie, bo w czasie zatapianie nie będą się wyginać. Jak możecie się domyślać, ta technika wymaga pracy metodą prób i błędów, dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość i pojemną kartę pamięci. Wyczucie czasu jest kluczowe, dlatego by uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba dużo eksperymentować. Pomocna może się okazać dodatkowa para rąk, która pozwoli Wam skupić się tylko na fotografowaniu.

Gdy już uda Wam się uchwycić ciekawe zdjęcie, obróćcie je w Photoshopie o 180 stopni, by zmylić potencjalnych widzów i dać im do myślenia.

Dynamiczne ujęcia kwiatów w trzech krokach

1
Przygotuj studio
Weźcie szklaną wazę lub małe akwarium i postawcie na tle jednolitego kolorowego kartonu. Z boku ustawcie lampę błyskową. Korzystajcie z trybu manualnego zarówno w aparacie, jak i w lampie. Sprawdzajcie histogram, by ocenić poprawność ekspozycji.
2
Odpalamy!
Przestawcie lustrzankę na tryb ciągły i róbcie zdjęcia seriami. Włóżcie kwiat do wody i w tym samym czasie odpalcie serię zdjęć. Upewnijcie się, że na karcie macie wystarczająco dużo miejsca, by zapisać sporo zdjęć podczas sesji.
3
Obrót zdjęcia
Wyedytujcie zdjęcie w Adobe Camera Raw, otwórzcie w Photoshopie i przekręćcie do góry nogami: Obraz>Rotacja>Obróć obraz w poziomie. Sprawi to wrażenie, że kwiatek wynurza się z wody.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl