Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Sfotografuj ludzi pracy

Pomysł na zdjęcie | 2013-10-05

Szukacie pomysłu na własny projekt fotograficzny? Spróbujcie wykonać serię portretów środowiskowych osobom z Waszego otoczenia

Fotograf komercyjny Ian Aitken wykonał te zdjęcia dla swojego klienta, który zamówił u niego całą serię takich fotografii. "Zrobiłem je, korzystając z prostego zestawu oświetleniowego. Skorzystałem z pojedynczej lampy z softboksem, więc mogłem wygenerować miękkie światło padające na modela z góry. Gdy fotografuje się ludzi, szczególnie w ich miejscu pracy, nie można sprawić, by czuli się przytłoczeni, dlatego użyłem tylko jednej lampy. Dzięki temu mogłem uzyskać także bardziej naturalne efekty".

Jako że tematem zlecenia była seria zdjęć, Ian musiał zachować określony styl, by ujęcia do siebie pasowały. "Wszystkie portretowane osoby oświetlałem w ten sam sposób, korzystałem z przysłony f/8. Starałem się, by na każdym zdjęciu tło było ostre, gdyż jest ono równie ważne, jak przedstawiony człowiek. W każdym przypadku prosiłem też, by osoby trzymały w ręku to, co produkują i patrzyły prosto w obiektyw".

Najważniejsze wskazów przy wykonaniu serii portretów

  • Użyjcie jednego źródła światła. Jeżeli nie macie softboksu, możecie użyć zwykłej białej kartki.
  • Zawrzyjcie w zdjęciu interesujący element tła, który opisze nieco charakter lub zadania fotografowanej postaci.
fot. Ian Aitken
fot. Ian Aitken
fot. Ian Aitken
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl