Warsztat / Praktyka

Zdjęcia nocne - zewnętrzna lampa błyskowa i długi czas ekspozycji

Praktyka | 2013-07-26

Zobaczcie, co można zrobić w nocy za pomocą zewnętrznej lampy błyskowej i długiego czasu ekspozycji.

Jednym ze sposobów, by urozmaicić pracę z lampą błyskową jest zdjęcie jej z sanek aparatu, spacer wokół fotografowanych obiektów i oświetlanie ich na różne sposoby. Można doświetlać obiekty miejscowo i pod różnymi kątami, pozwala na to długi czas otwarcia migawki. To świetna zabawa, która może zapoczątkować przygodę z malowaniem światłem. Jednak tu zamiast mocnych latarek ograniczymy się do zewnętrznej lampy błyskowej.

Najlepszą porą na wypróbowanie tej techniki jest pełnia księżyca. Pamiętajcie, do takiej sesji przyda się każde miejsce, w którym na pierwszym planie widoczne są ciekawe elementy. Zadanie polega na tym, by oświetlić kamienie lampą trzymaną w ręku, wyzwalając błysk skierowany na nie pod różnym kątem. Dzięki ustawieniu długiego czasu ekspozycji oświetlone kamienie wyróżniają się na tle spokojnego krajobrazu, tworząc ciekawą kompozycję.

1
Stabilizujemy aparat
By mieć pewność, że w czasie 30 s ekspozycji aparat się nie poruszy, najlepiej zainstalować go na statywie. Włączając opcję wstępnego uniesienia lustra, unikniemy wibracji przy zwalnianiu migawki, pamiętajmy też o pilocie lub samowyzwalaczu.
2
Przejmujemy kontrolę
Przestawiamy na tryb manualny i w oparciu o histogram dobieramy odpowiednie parametry ekspozycji. Lampę ustawiamy również ręcznie na 1/4 mocy. Umożliwi to szybsze ponowne ładowanie, dzięki czemu będzie można wyzwolić więcej błysków.
3
Poruszamy się przy błysku
Odpalamy migawkę i błyskamy fleszem w odległości ok. 1 m od obiektu. Ruszamy się, by nie znaleźć się na zdjęciu. Nie celujemy fleszem bezpośrednio w aparat lub na siebie by uniknąć przepaleń i swojej obecności na zdjęciach.
4
Użyjcie lampy błyskowej do oświetlenia obiektu przy długim czasie ekspozycji. Pamiętajcie, by poruszać się w miarę szybko, żeby nie znaleźć się na zdjęciu
5
Uwaga!
Jeżeli źle ustawicie flesz, zamiast kamieni widoczna będzie Wasza głowa
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl