Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Jak robić ciekawe zdjęcia budynków - fotografia architektury

Pomysł na zdjęcie | 2013-08-10

Architektura jest jednym z najciekawszych motywów fotograficznych w każdej podróży. Co zrobić, by kolejne ujęcia nie były nudne?

Nieważne czy fotografujecie cały budynek, czy najbardziej interesującą jego część, warto robić zdjęcia, które nie tyle pokazują czystą formę, ale podkreślają jej charakter. Fotografia architektury to nie tylko zwykłe obrazki murów, kamienic albo biurowców. Wyszukanie odpowiedniej perspektywy i wykorzystanie sąsiednich budynków na pewno pomoże w zbudowaniu ciekawego kadru. Również uchwycenie charakterystycznego otoczenia doda zdjęciu życia i osadzi budynek w określonym kontekście.

Jeżeli chodzi o samą technikę i sposób fotografowania, macie wolną rękę, możecie fotografować za dnia i nocą, w kolorze i w skali szarości. Wszystko zależy od Waszej wizji i umiejętności, które wciąż możecie rozwijać. Próbujcie robić zdjęcia, które wyróżnią się na tle innych.

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Punkt widzenia to najważniejszy element. Większość budynków fotografujemy z poziomu chodnika, kierując obiektyw ku górze. Spróbujcie wjechać windą na wyższe piętro budynku naprzeciwko i zobaczcie, jak z tego miejsca prezentuje się budowla.
  • Przyjrzyjcie się detalom budynku, nie musicie się skupiać na całej bryle.
  • Odbicia w wodzie, szczególnie te nocne, wyglądają na zdjęciach bardzo efektownie.
  • Szukajcie powtarzających się wzorów i elementów, takich jak latarnie, cień, czy sama forma.
  • Fotografia Jeremego Walkera (niżej) pokazuje zderzenie formy nowoczesnej z klasyczną.
  • Miejcie oko na niebo za budynkiem i pamiętajcie, by go nie przepalić.
Na tym zdjęciu londyński most Tower stanowi idealne tło dla ultranowoczesnego budynku, projektu Normana Fostera (fot. Jaremy Walker).

W odróżnieniu od innych obiektów, te z pewnością się nie poruszą, cierpliwie czekając aż uda Wam się wszystko ustawić tak, jak chcecie. Zwiększa to jednak ryzyko powtarzalności ujęć i trzeba się natrudzić, by wymyślić coś oryginalnego.

Kluczowe w robieniu ciekawych zdjęć jest dokładne poznanie obiektu. Spróbujcie przespacerować się wokół niego, zerkajcie przy tym w wizjer i patrzcie, jak układa się kadr, czy nie pojawia się w nim coś ciekawego. Testujcie różne ogniskowe i kąty widzenia. Możecie też spróbować fotografować ten sam obiekt o rozmaitych porach dnia i przy odmiennej pogodzie.

1
Fotografowanie nocą może dodać scenie dramatyzmu, szczególnie jeżeli budynki są oświetlone. Zamontujcie aparat na statywie i uważajcie na przepalenia (fot. James Appleton)
2
Fotografowanie nocą może dodać scenie dramatyzmu, szczególnie jeżeli budynki są oświetlone. Zamontujcie aparat na statywie i uważajcie na przepalenia (fot. James Appleton)
3
Skierowanie obiektywu w górę to najłatwiejszy sposób na podkreślenie wysokości budynku. W przypadku nowoczesnych budowli, taki sposób kadrowania podkreśla ich charakter (fot. James Appleton)
4
Fotografowanie w dół lub w poprzek sceny z wysokiego punktu widzenia daje szanse uchwycenia ciekawego wzoru, który może wyglądać bardzo interesująco (fot. James Appleton)
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl