Warsztat / Praktyka

Rzutnik i ekran szkolny do nowoczesnej klasy

Praktyka | Krzysztof Mularczyk | 2022-02-07

Zajęcia w szkole coraz częściej przybierają charakteru multimedialnego. W związku z tym konieczne jest wykorzystywanie odpowiednich sprzętów, które pomagają w tworzeniu prezentacji, ale także ich wyświetlaniu. W każdej klasie, w której mają odbywać się zajęcia tego typu, powinien więc zostać zamontowany projektor krótkoogniskowy oraz ekran.

Dlaczego lekcje multimedialne są ciekawsze?

Dzieci coraz częściej spędzają wiele czasu przed monitorem i są przyzwyczajone do zdobywania informacji w bardzo bogaty sposób. Odbierają je za pomocą słuchu i wzroku, oglądają filmy, czytają krótkie notki i chłoną informacje w szybkim tempie. Tradycyjne sposoby nauczania wydają się im przez to często przestarzałe i zwyczajnie nudne.

Lekcje multimedialne, oparte na wykorzystywaniu atrakcyjnych prezentacji wizualnych i filmów, są więc dla dzieci czymś, co przypomina im ich własne, codzienne doświadczenia. Jednocześnie multimedialne zajęcia są dla nich bardziej intrygujące, mocniej skupiają ich uwagę i pozwalają na zapamiętanie znacznie większej ilości informacji.

Szkolny rzutnik dopasowany do wielkości sali

Aby w szkole można było odtworzyć prezentację multimedialną, niezbędne jest wykorzystanie rzutnika, dopasowanego do wielkości sali. Każdy projektor ma ogniskową, która decyduje o tym, w jakiej odległości od niego będzie najlepiej widoczny - czyli najbardziej wyraźny - obraz. Ze względu na to, że wielkość sal lekcyjnych ma stosunkowo małe rozmiary, a same projektory z reguły nie są umieszczane na końcu, tylko na środku, najlepszym wyborem jest zawsze kupno projektora krótkoogniskowego.

Tego typu projektor pozwala na skupienie wiązki światła i wygenerowanie ostrego obrazu nawet w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie. Dzięki temu praktycznie w każdej szkole i w każdej klasie będzie można go zamocować w oczekiwanym miejscu, nie obawiając się o jakość prezentacji.

Inne cechy ważne dla szkolnego projektora

Ze względu na specyficzne ustawienie sali lekcyjnej, projektor najlepiej jest w niej umieścić pod sufitem na środku, dzięki czemu żaden inny obiekt nie będzie go zasłaniał. Jednocześnie takie usytuowanie tego urządzenia zabezpiecza je przed wścibstwem dzieci i przed niepotrzebną zabawą rzutnikiem.

Kolejna ważna cecha projektora szkolnego to bogata paleta kolorów, która pozwala na dobre odtworzenie wszystkich obrazów i filmów, które chcemy zaprezentować. Dzięki temu barwy na obrazie są jak najbardziej wierne i dobrze przekazują dzieciom różnorodne informacje. Ich żywe odcienie mocniej przyciągają wzrok, co może też pobudzić aktywność i zainteresowanie maluchów.

Ekran

Aby obraz z rzutnika pięknie wyglądał, musi zostać wyświetlony na odpowiednim, białym tle. Najlepiej w tym celu zainstalować w klasie specjalny ekran, dostępny pod adresem avpoint.pl. Dzięki możliwości jego swobodnego rozwijania i zwijania będzie wygodnym akcesorium, które zostanie rozłożone tylko wówczas, gdy rzeczywiście będzie używane. Dodatkowo specjalnie przygotowana powierzchni ekranu sprawia, że widoczny na nim obraz będzie tym lepszy.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl