Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Moja poranna kawa, czyli jak zacząć swój całoroczny projekt

Pomysł na zdjęcie | 2019-12-30

Lauren Scott podpowiada, jak podjąć fotograficzne wyzwanie "365", sprowokowane zbliżającym się nowym rokiem

Nowy Rok to naturalna okazja do podjęcia postanowień dotyczących różnych dziedzin życia, w tym także w obszarze fotografii. Istnieje wiele rozmaitych projektów, które możesz spróbować zrealizować, na przykład „Wyzwanie 365” (nazywane tak, ponieważ polega na wykonywaniu jednej fotografii każdego dnia). Często mogą się one jednak wydawać nieco sztuczne i ograniczające. Nie każdy chce się czuć zobowiązany do robienia dobrego zdjęcia codziennie. Za sprawą tego projektu chcemy pokazać, że istnieją inne sposoby fotografowania ważnych codziennych chwil życia. Zdecydowałam się robić zdjęcie wypijanej przeze mnie codziennie filiżanki kawy, ponieważ jest to ważny dla mnie rytuał, odbywający się każdego ranka.

Aby nadać obrazom bardziej spójny wygląd, używałam tego samego obiektywu. Jeśli jest coś, co zwykle codziennie robisz – na przykład wychodzisz z psem, czytasz książkę lub nakrywasz stół do rodzinnego obiadu – to może powstać z takich zdjęć wspaniały cykl. Jeśli na przykład ważna jest dla Ciebie moda, to możesz zrobić zdjęcie swojego codziennego ubioru przed jego założeniem. Fotografowanie może stanowić sposób uwieczniania krótkich chwil w życiu, które czasami są nie mniej istotne od tych wyjątkowo ważnych momentów i właśnie o to w tym chodzi. Kiedy poczułam, że cykl został ukończony, zamknęłam projekt. Spróbuj przyjrzeć się zwykłym rzeczom, które Cię otaczają, i poszukać czegoś magicznego w rutynowych czynnościach. Po zgromadzeniu zbioru zdjęć możesz je przetworzyć w taki sposób, aby stworzyć z nich spójną i bardzo osobistą serię.

Edycja z ustawieniami wstępnymi

Zastosowanie takiego samego sposobu przetworzenia zdjęć sprawi, że będą one wyglądać bardziej spójnie, gdy będą prezentowane jako zestaw. Jeśli edytujesz fotografie w Lightroomie, łatwo jest dokonać edycji obrazów wsadowo przy zastosowaniu tych samych ustawień przetwarzania lub zastosować ustawienia domyślne. W module Camera Raw możesz z kolei utworzyć i zapisać własny zestaw ustawień wstępnych. Po stworzeniu obrazu, z którego jesteś zadowolony, przejdź do zakładki Ustawienia domyślne, kliknij ikonę Nowe ustawienie domyślne, a następnie zaznacz wszystkie parametry edycji, które zechcesz zastosować. Po otwarciu kolejnego obrazu po prostu kliknij ustawienie domyślne, a zastosowane zostaną te same kroki edycji, które wykonałeś wcześniej – to szybsze niż regulowanie wszystkich suwaków na nowo.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl