Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Wykorzystaj potencjał drona w fotografii krajobrazu

Pomysł na zdjęcie | 2019-09-27

Fotoreporter Chris Gorman opowiada, jak wykonuje zdjęcia krajobrazów z zupełnie innej perspektywy, fotografując dronem

Ta fotografia Chrisa Gormana, wykonana z użyciem drona, została opublikowana w wielu krajach – od Wielkiej Brytanii po Amerykę, Australię i Nową Zelandię. Mający 30-letnie doświadczenie fotograf zafascynował się możliwościami, jakie daje robienie zdjęć za pomocą drona, i teraz łączy nową pasję z zainteresowaniem bieżącymi sprawami społecznymi, wykorzystując przy okazji swoje dobre oko do fotografii pejzażowej.

– Miałem świadomość, że w dzisiejszych czasach zdjęć „jednorazowego użytku” – w których każdy nosi przy sobie telefon i wszystko zostało już sfotografowane tysiące razy – potrzebowałem czegoś, co sprawiłoby, że moje obrazy, leżąc na biurkach redaktorów, będą się wyróżniać – mówi Chris. Fotografowanie z użyciem drona wydało mi się oczywistą odpowiedzią na tę potrzebę.

– Jako fotoedytor wiem, że ogólnokrajowe redakcje gazet otrzymują ponad 40 000 zdjęć dziennie, więc najważniejsze jest to, by jakoś wyróżnić się w tym zalewie obrazów. Staram się więc wybierać jakieś atrakcyjne wydarzenia lub wspaniałe zabytki, które każdy zna, a następnie fotografować je w niezwykłym świetle: o wschodzie lub zachodzie słońca, we mgle lub nawet w nocy. Ważne jest, aby obraz był inny, niż wszystkie, jakie zostały do tej pory zrobione. Dzięki dronowi od razu masz nad innymi fotografami pewną przewagę.

Powyższe zdjęcie Wiatraka w Shipley zostało zrobione o świcie, w jeden z najbardziej mglistych poranków, jakich doświadczyłem. Przed wyruszeniem w drogę miałem już w głowie wizję tego, jak będzie wyglądać to miejsce, ale początkowo sądziłem, że mgła jest zbyt gęsta, aby krajobraz dobrze się prezentował. 30 minut po wschodzie słońca, jego ciepłe promienie zaczęły go ogrzewać, nadając mu ten oniryczny wygląd. Nagłe pojawienie się stada ptaków jeszcze bardziej zwiększyło siłę wyrazu fotografii. www.chrisgormanphotography.co.uk

5 wskazówek, jak fotografować dronem

1
Wybierz temat
- Próbuję powiązać wybierane przeze mnie tematy zdjęć z bieżącymi wydarzeniami. Zależało mi na zrobieniu oryginalnych ujęć Stonehenge, ale nie do końca wiedziałem, co chcę uzyskać, a do tego musiałem się upewnić, że będzie to legalne. Fantastyczną do tego okazją okazało się przesilenie letnie. Przedstawiająca je fotografia ukazała się następnego dnia w ośmiu ogólnokrajowych gazetach.
2
Światło i pogoda
– Bez względu na fotografowany temat, pogoda ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o możliwość uchwycenia efektownych zdjęć wschodu lub zachodu słońca albo porannej mgły. O sukcesie wielu prac lub jego braku zdecydowały właśnie warunki atmosferyczne. Długa podróż do wybranego miejsca nie ma sensu, jeśli przed wyruszeniem nie sprawdziłeś prognozy pogody. W przypadku tego zdjęcia, nisko zalegająca mgła znad morza przerzedziła się, tworząc obraz, który wygląda tak, jakby został sfotografowany ze znacznie większej wysokości niż miało to miejsce w rzeczywistości.
3
Kompozycja
– Fotografowanie z dużej wysokości nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem: czasami dron jest potrzebny tylko po to, aby można było zrobić zdjęcie z miejsca, gdzie nie da się w prosty sposób dostać – na przykład znad powierzchni wody. Niedawno fotografowałem oświetlone latarniami molo w Brighton. Ponieważ zrobiłem to znad wody, uzyskałem perspektywę, jakiej nigdy wcześnie nie widziałem.
4
Pod lekkim kątem
– Niektóre z moich ulubionych obrazów to proste widoki. Kiedy patrzy się z góry, świat jest pełen niesamowitych wzorów. Uważaj jednak, aby Twoje zdjęcia nie wyglądały jak płaska mapa satelitarna z Google Earth.
5
Sprzęt i postprodukcja
– Większość moich zdjęć rejestruję w trybie HDR, co oznacza, że łączę ze sobą pięć osobnych klatek. Nie każdemu podoba się ta technika, ale ja staram się uzyskiwać obrazy HDR, przypominające swoim wyglądem scenę, którą rzeczywiście widziałem, zamiast tworzyć nierealistycznie przerobione koszmarki. Nie ma nic gorszego niż nieprawdziwe niebo, które w rzeczywistości w ogóle nie zostało zarejestrowane na oryginalnym ujęciu. Na komputerze stacjonarnym używam do postprodukcji Lightrooma i Photoshopa zaś na smartfonie aplikacji Snapseed. Włączam w dronie tryb AEB, aby móc zrobić za jednym razem pięć klatek.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl