Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Rozpocznij projekt „365” i rób jedno zdjęcie dziennie

Pomysł na zdjęcie | 2018-12-31

Jo Bradford wyjaśnia, jak wznieść swoją fotografię na wyższy poziom, realizując całoroczny projekt

PROfil

Jo Bradford
Jest właścicielką Green Island Studios, atelier fotograficznego i kolorowej ciemni w Dartmoor leżącym w sercu Devon. Prowadzi indywidualne i grupowe warsztaty fotograficzne oraz sprzedaje swoje prace na całym świecie. Jest także autorką książki Smart Phone, Smart Photography. www.greenislandstudios.co.uk

Jeśli nauczyłam się czegoś dzięki realizacji projektu „365”, to właśnie tego, że wykonanie chociaż jednego zdjęcia każdego dnia roku sprawia, że stajesz się lepszym fotografem. Szukaj nowych sposobów rozwiązywania problemów i doskonal swój instynkt rozpoznawania tych elementów, które pozwalają stworzyć dobre zdjęcie. W ten sposób odnajdziesz własny styl i zrobisz obrazy, które oddadzą to, kim jesteś.

Zastanów się, co możesz fotografować, nie zmieniając zbytnio planu dnia. Nie zmuszaj się do realizacji czegoś spektakularnego: po prostu skieruj obiektyw na coś, co widzisz każdego dnia. Prostota bardzo się opłaci, kiedy Twój zbiór obrazów się powiększy i odkryjesz, że jest on czymś więcej niż zwykłą sumą składających się nań ujęć.

Podjęcie wyzwania, jakim jest zrealizowanie projektu „365”, będzie pozytywnym doświadczeniem. To prawda, że przytrafią Ci się ciężkie dni, ale traktuj porażki jako krok przybliżający Cię do sukcesu: wyciągaj z nich wnioski i nie bój się popełniać kolejnych błędów aż do ostatniego dnia realizacji projektu.

Najważniejszym doświadczeniem zdobytym w wyniku wykonywania przeze mnie zdjęć przez kolejnych 365 było to, że odwołując się do moich umiejętności fotograficznych każdego dnia i starając się zachowywać otwarty umysł umożliwiający znalezienie inspiracji w moim otoczeniu, osiągnęłam coś, czego się nie spodziewałam, kiedy rozpoczynałam ten projekt: nauczyłam się fotografować z jasną wizją i pełną świadomością tego, co chcę osiągnąć.

1
Zacznij od zarządzania czasem
Wybierając temat i miejsce wykonywania zdjęć, weź pod uwagę to, jaką ilością czasu dysponujesz oraz swoje inne zobowiązania. Czy projekt wymaga tego, abyś pozostawał na miejscu przez cały rok? Czy dana lokalizacja jest dostępna niezależnie od warunków pogodowych? Czy lepiej fotografować dany temat smartfonem czy aparatem? Czy będziesz edytował zdjęcia na komputerze stacjonarnym czy na telefonie?
2
Zaplanuj projekt
Aby ugruntować się w wyborze swojego tematu, zadaj sobie pytania... Dlaczego dany temat wydaje Ci się interesujący i co Cię z nim wiąże? Dlaczego w ogóle chcesz to zrobić? Gdzie będziesz wykonywał zdjęcia do swojego projektu? Kiedy będziesz w stanie je robić? Jak chcesz sobie to ułatwić?
3
Miej cel
Zastanów się nad powodem wyboru takiego, a nie innego tematu i lokalizacji. Czy chcesz uzyskać serię abstrakcyjnych ujęć, czy może codziennie odwiedzać to samo miejsce? A może będzie to rodzaj ćwiczenia obserwacyjnego, polegającego na dokumentowaniu tego, jak coś rośnie lub gnije?
4
Coś wyjątkowego
Kolaż składający się z podobnych obrazów lub scen może stać się w końcu czymś naprawdę unikatowym. Daj sobie szansę zaprezentowania swojego wyjątkowego sposobu widzenia; szukaj metody na wyrażenie prawdziwego siebie poprzez powtarzanie i ewolucję.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl