Warsztat / Praktyka

Jak oświetlić ptaki w ogrodzie

Praktyka | 2018-11-06

Stwórz bezpieczne miejsce dla ptaków na tyłach swojego ogrodu i sfotografuj je za pomocą lampy błyskowej

Jeżeli lubisz fotografować ptaki, to może spróbujesz zamiast korzystać z naturalnego światła, oświetlić je lampą błyskową? Ade Clarke właśnie tak zrobił, stworzył na tyłach swojego ogrodu miejsce do karmienia, które umożliwia mu wygodne fotografowanie ptaków.

Ade Clarke (www.ajc1173.wixsite.com/clarkepictures) ma 42 lata, mieszka w Stafford i pasjonuje się wykonywaniem zdjęć dzikiej przyrody. Obrazy Ade’a zdobyły wyróżnienia Highly Commended w dwóch kategoriach w konkursie British Wildlife Photography Awards 2016.

Jako zagorzały fotograf przyrody, Ade wszędzie szuka interesujących tematów, ale z powodów osobistych nie jest w stanie wyruszać w plener tak często, jakby chciał, w związku z czym podjął się realizacji tego wciąż jeszcze trwającego projektu. Ade chcąc robić coraz lepsze zdjęcia, eksperymentował z różnymi technikami. Jeżeli chodzi o wybór karmy, mającej zwabić odpowiednie gatunki ptaków, Ade mówi, że wszystkie informacje, z których korzystał na początku, pochodziły ze strony RSPB (www.rspb.org.uk). „Chociaż to źródło wiadomości jest bardzo przydatne – twierdzi – nie należy ufać mu bezgranicznie, ponieważ odkryłem, że ptaki nie zawsze żywią się tym, czym powinny, zgodnie ze wskazówkami zamieszczanymi przez ornitologów. Dlatego tak bardzo ważne są Twoje własne obserwacje i eksperymenty”.

1
Znajdź miejsce w ogrodzie na „karmnik”. Aby zwabić ptaki, użyj jedzenia i kwiatów. Ade zauważył, że lawenda i powojnik przyciągają owady, a także sugeruje użycie krzewów ognika i spróchniałego drewna. Najlepiej, jeśli możesz umieścić na jakimś obszarze nieco spróchniałych pni i gałęzi, w których zamieszkają owady będące źródłem pożywienia dla ptaków, a do tego ukryć wśród nich różne smakołyki. Aby uzyskać czarne tło, Ade zawiesił na ogrodzeniu czarną tkaninę wchłaniającą wodę.
2
Podstawowym zestawem, który służy do wykonywania takich zdjęć, jest aparat, obiektyw i flesze (najlepiej dwa lub trzy, ale jeśli masz tylko jedną lampę, to będzie to wystarczające źródło światła) oraz jakiś system wyzwalania. Ade odkrył, że umieszczenie fleszy w przezroczystych woreczkach strunowych pozwala fotografować nimi w deszczu, a to nadaje jego zdjęciom ciekawy wygląd, ponieważ ptaki wydają się oświetlone jedynie światłem gwiazd.
3
Jeśli chodzi o rozstawienie fleszy, to najlepiej umieścić jeden z boku obszaru karmienia i jeden za nim. Ustaw lampy pod kątem 45 stopni do kłody, aby uzyskać równomierne oświetlenie. Ade zaczął od wykonywania zdjęć z bardzo niewielką siłą błysku, a następnie stopniowo zwiększał moc światła, aby zobaczyć, jak zareagują ptaki. Odkrył dzięki temu, że ptaki przyzwyczajają się do błysków, więc wystarczy kilka dni, aby przestały zwracać uwagę na otaczający je sprzęt.
4
Podczas fotografowania z lampą błyskową w kontrolowanych warunkach najłatwiej jest pracować aparatem w trybie manualnym, ustawiając czas otwarcia migawki na 1/200 s. Następnie można dobrać takie wartości przysłony, czułości matrycy i siły błysku, aby uzyskać pożądaną ekspozycję. Najczęściej Ade ma ustawioną wartość ISO z przedziału 50–200, otwór względny w granicach f/14 i moc lampy od 1/16 do 1/4.
5
Musisz skorzystać z zestawu wyzwalaczy, ponieważ najlepiej jest pozostawić aparat zamocowany na statywie, a samemu trzymać się z dala od ptaków. Ade używał różnych metod, od stosowania pułapki ostrości, co polega na ustawieniu ostrości w wybranym miejscu za pomocą pojedynczego punktu AF i automatycznym wyzwalaniu migawki, gdy pojawi się tam temat, po ręczne zdalne wyzwalanie aparatu i lamp.
6
Jeśli chodzi o edycję takich obrazów, to najlepiej jest zapisywać zdjęcia w trybie RAW i konwertować je do odcieni szarości. Można to zrobić za pomocą wielu różnych programów. Ade używa suwaków regulujących widoczność jasnych i ciemnych odcieni do wydobywania lub ukrywania szczegółów. Z kolei dostępne w Photoshopie narzędzia Ściemnij i Rozjaśnianie przydają się do podkreślania detali i zwiększania kontrastu.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl