Warsztat / Praktyka

Poczekaj na zachód słońca i użyj flesza

Praktyka | 2018-10-07

Stwórz atrakcyjny portret po zachodzie słońca przy użyciu lampy błyskowej z filtrem

Większość fotografów robi zdjęcia w czasie złotej godziny, gdy wschodzące lub zachodzące słońce sprawia, że cała scena zalana jest złotym światłem. Jeśli jednak pozostaniesz w terenie jeszcze przez ok. 20 minut po zachodzie słońca (lub wstaniesz nieco przed świtem), to zobaczysz, jak niebo i wszystko wokół staje się intensywnie błękitne.

Ten czas nazywany jest niebieską godziną. Jeśli do tego zmienisz balans bieli na Światło żarowe, efekt staje się jeszcze wyrazistszy. Ale wtedy także Twój model będzie niebieski. Można tego jednak uniknąć poprzez założenie na lampę błyskową pomarańczowego filtra ocieplającego (CTO) w celu uzyskania naturalnego odcienia skóry. Zobacz, jak to się robi...

1
Mając w aparacie ustawiony tryb preselekcji przysłony, wybierz duży otwór względny obiektywu i sfotografuj scenę w czasie niebieskiej godziny. Spójrz na zaproponowany przez aparat czas otwarcia migawki: przestaw aparat w tryb manualny i ustaw nieco krótszy czas ekspozycji od zalecanego, aby nieco niedoświetlić zdjęcia.
2
Umieść filtr CTO na zewnętrznej lampie błyskowej i zamocuj ją na statywie oświetleniowym. Warto również założyć dyfuzor, choć my zdecydowaliśmy się na użycie czaszy modelującej. Wyzwól flesz za pomocą zestawu bezprzewodowych wyzwalaczy podłączonych do lampy i aparatu.
3
Po przełączeniu flesza w tryb manualny ustaw siłę błysku na 1/16 mocy. Dzięki niedoświetleniu tła i poprawnemu naświetleniu modelki światłem błyskowym silniejszym od zastanego można bardziej wyróżnić temat zdjęcia.
4
Mając nadal nałożony na lampę filtr CTO, przełącz w aparacie balans bieli na Światło żarowe. To ustawienie spowoduje, że tło stanie się jeszcze bardziej niebieskie, a filtr CTO sprawi, że skóra modelki zachowa naturalny odcień.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl