Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Użyj lampy do oświetlenia dynamicznej sceny

Pomysł na zdjęcie | 2018-08-20

Wyjaśniamy, jak zamrozić ruch na zdjęciu za pomocą synchronizacji błysku z krótkim czasem migawki

Standardowy czas synchronizacji lampy błyskowej z migawką wynosi ok. 1/250 s (wartość ta może się nieco różnić w zależności od modelu aparatu), a Ty nie możesz go skrócić, dopóki nie włączysz we fleszu trybu synchronizacji błysku z krótkimi czasami naświetlania (HSS). W tym trybie lampa zamiast wyzwolić jeden błysk z pełną mocą, emituje całą ich serię o mniejszej sile. Dzięki temu otrzymasz równo naświetlony cały kadr, ale ponieważ flesz ma mniej czasu na doładowywanie, błyski są znacznie słabsze. Praca z lampą w trybie HSS to najlepszy sposób jej wykorzystania przy wykonywaniu portretów w ruchu lub uwieczniania sportowców. Zobaczmy, jak się to robi…

1
Najpierw oświetl scenę. Użyliśmy automatycznej lampy błyskowej i bezprzewodowego wyzwalacza oraz skorzystaliśmy z trybu TTL, aby aparat dokonał pomiaru światła i ustawił za nas siłę błysku. Oznacza to, że po każdej zmianie ustawień w lustrzance moc flesza zostanie dostosowana automatycznie.
2
Większość lamp błyskowych oferuje tryb synchronizacji błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki (HSS). Canon określa go mianem High Speed Sync, a Nikon – Auto-FP itd. Włącz je w menu swojej lustrzanki cyfrowej.
3
Aby zamrozić ruch zawodnika w momencie skoku, będziemy potrzebować krótkiego czasu naświetlania, dlatego powinniśmy nieco mocniej otworzyć przysłonę. Nawiasem mówiąc, uzyskamy w ten sposób małą głębię ostrości. Skracaliśmy czas otwarcia migawki, aż udało nam się zarejestrować ostry obraz przy wartości 1/640 s.
4
Kiedy już ustawisz wszystko, jak należy, zastanów się nad kompozycją obrazu i chwyć aparat nieco pod kątem, aby nadać swojemu zdjęciu bardziej sportowy charakter. Jeśli fotografujesz biegacza, pozostaw po stronie, w którą biegnie, nieco pustej przestrzeni, dzięki czemu kompozycja obrazu stanie się bardziej dynamiczna
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl