Warsztat / Edycja

Stwórz własną planetę w Photoshopie

Edycja | 2018-08-15

Wyjaśniamy, jak stworzyć ze zrobionych już zdjęć „małą planetę”

Wyszukaj lub zrób fotografię krajobrazu, na której widoczny jest wyróżniający się wysoki element, taki jak w tym przykładzie budynek z kopułą. Bedzie jeszcze lepiej, jeżeli będziesz dysponował zdjęciem panoramicznym. Aby uzyskać panoramę, którą wykorzystaliśmy do zrobienia prezentowanej powyżej „planety”, połączyliśmy w jeden obraz trzy ujęcia.

Głównym narzędziem służącym do stworzenia naszej „planety” jest dostępny w Photoshopie filtr o nazwie Współrzędne biegunowe; zanim jednak go zastosujesz, musisz odpowiednio przygotować swój obraz, jednak wymaga to zaledwie kilku kliknięć myszką. Wszystko sprowadza się do dopasowania do siebie brzegów kadru i wyrównania ich jasności, aby całość obrazu wyglądała jednolicie.

Chcąc idealnie połączyć ze sobą krawędzie zdjęcia, możesz potrzebować wrócić do etapu początkowego i w nieco inny sposób wykadrować oryginalny obraz, aby oba jego brzegi lepiej do siebie pasowały, jednak dzięki praktyce nauczysz się szybko tak przycinać ujęcia, by od razu uzyskać zadowalający efekt.

1
Przytnij obraz wyjściowy tak, aby jego lewa i prawa krawędź jak najlepiej do siebie pasowały, zwracając przy tym uwagę na podobieństwo elementów i obszarów, które będą się ze sobą łączyć. W tym przypadku odcięcie lewej strony zdjęcia i usunięcie fragmentu ścieżki zapewniło lepsze dopasowanie obrazu do jego prawej krawędzi.
2
Przed nadaniem fotografii kształtu kuli należy odwrócić zdjęcie do góry nogami, ponieważ po zastosowaniu filtru Współrzędne biegunowe jego górna część znajdzie się w centrum obrazu. Zrób to, wywołując w Photoshopie polecenie Obraz>Obracanie obrazu>180°.
3
Następnie musisz dopasować rozmiar całego obrazu, tak aby wysokość odpowiadała jego szerokości, uzyskując w efekcie kadr kwadratowy. Wywołaj polecenie Obraz>Rozmiar obrazu i wpisz odpowiednią wartość w polu Wysokość. Nie martw się, jeśli spowoduje to, że obraz będzie wyglądał dziwnie: poprawimy to w następnym kroku.
4
Teraz możesz zastosować filtr Współrzędne biegunowe, aby zobaczyć swoją panoramę przekształconą w okrągłą „planetę”. Wywołaj polecenie Filtr>Zniekształcanie>Współrzędne biegunowe. W wywołanym oknie dialogowym sprawdź, czy zaznaczone jest pole wyboru Kartezjańskie na biegunowe i kliknij przycisk OK.
5
Teraz musisz obrócić i przyciąć zdjęcie „planety” tak, by uzyskać mocną kompozycję. W przypadku tego obrazu umieściłem kopułę budynku Pałacu Sztuki w Newcastle na samej górze. I zamiast przejmować się koniecznością zamalowywania dziur w rogach, ze względów praktycznych zdecydowałem się po prostu przyciąć obraz.
6
Na koniec musisz bez śladu połączyć ze sobą obie krawędzie obrazu. Istnieje wiele sposobów rozwiązania tego problemu; ja po prostu użyłem narzędzia Stempel i połączyłem ze sobą drzewa. Później używając większej i bardziej miękkiej końcówki pędzla (narzędzia Stempel) o mniejszym stopniu krycia, zrobiłem to samo z niebem.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl