Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zamocuj aparat na samochodzie i sfotografuj szybkość

Pomysł na zdjęcie | 2018-08-06

Wykorzystaj zdalnie wyzwalany aparat, by stworzyć efektowny i dynamiczny portret kierowcy

Chcemy Ci pokazać, jak stworzyć pełne wyrazu zdjęcie samochodu. Niemal poczujesz, jak obraz wciska Cię w fotel – wszystko, czego do tego potrzebujesz, to samochód, niezbyt ruchliwa droga, chętny model/kierowca i lampa błyskowa. Zaczynamy od przymocowania aparatu do samochodu, który fotografujemy, za pomocą uchwytu z przyssawkami, dzięki czemu lustrzanka i samochód będą poruszały się z taką samą prędkością i w tym samym kierunku. To sprawi, że auto na zdjęciu zostanie ostro zarejestrowane. Siedząc wewnątrz pojazdu, bezprzewodowo wyzwalamy aparat, oraz błysk lampy, podczas gdy nasz kierowca/model prowadzi auto. Zatem wciskamy gaz do dechy i spust migawki...

1
Istotną częścią zestawu pozwalającego na zarejestrowanie takiego zdjęcia jest uchwyt z przyssawkami. Umożliwia on bezpieczne przymocowanie aparatu do karoserii samochodu. Po zamontowaniu aparatu na uchwycie ustaw i zablokuj ostrość. Dzięki temu aparat nie będzie zmieniał ogniskowania w trakcie sesji.
2
Następnie wsiądź do samochodu i użyj bezprzewodowego wyzwalacza, aby zarejestrować zdjęcie. Większość producentów aparatów udostępnia też własną aplikację na smartfony, która pozwala sterować aparatem przez Bluetooth lub Wi-Fi. Możesz też użyć zewnętrznego wyzwalacza przewodowego i wyprowadzić kabel przez okno.
3
Eksperymentuj z różnymi ustawieniami czasu otwarcia migawki, zaczynając od 1/5 s, a zauważysz, że tło zaczyna się rozmywać podczas jazdy. Nakręć na obiektyw neutralny filtr szary o regulowanym stopniu tłumienia światła i obracaj pierścieniem aż do momentu, gdy światłomierz aparatu wskaże niedoświetlenie obrazu o 1 stopień przysłony.
4
Zamocowaliśmy bezprzewodowy nadajnik na aparacie, a do lampy podłączyliśmy kompatybilny z nim odbiornik, następnie zaś położyliśmy flesz na siedzeniu pasażera i skierowaliśmy go w stronę kierowcy, aby oświetlić jego twarz. Siła błysku została ustawiona na 1/2 mocy, aby kierowca był o 1 EV jaśniejszy od tła, przez co wyróżnia się na zdjęciu.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl