Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Lauren Greenfield - konsupcjonizm w krzywym zwierciadle

Sylwetki mistrzów | 2018-05-17

Współczesna dokumentalistka, która zarówno fotografuje, jak i filmuje, koncentrując się na problemach współczesnego społeczeństwa

Lauren Greenfield jest czołową amerykańską fotografką dokumentalną, która równolegle z fotografią zajmuje się także kinematografią. Wykorzystuje oba te media do krytycznej analizy współczesnej kultury, koncentrując się na wielu problemach, począwszy o zaburzeń związanych z odżywianiem, wynikających z obsesji na punkcie własnego wyglądu, jaki mają kobiety, a na konsumpcjonizmie i kulcie bogactwa kończąc.

Kiedy zaczęła fotografować?

Greenfield urodziła się w 1966 roku w Bostonie w Massachusetts, a studiowała na Uniwersytecie Harvarda. W tamtych czasach zainteresowała się współczesną kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii i filmu. W 1987 roku ukończyła studia na wydziale Sztuk wizualnych i środowiska, a następnie podjęła pracę jako stażystka w National Geographic. Nieco później otrzymała dotację od organizacji społecznej i rozpoczęła pracę nad swoim pierwszym dużym fotoreportażem Fast Forward: Growing Up in the Shadow of Hollywood – złożonym z dokumentalnych zdjęć młodych ludzi dorastających w Los Angeles.

Jakie inne projekty zrealizowała?

Jej kolejny cykl noszący tytuł Girl Culture (2002) przedstawiał dorastające w konsumpcjonistycznym społeczeństwie młode kobiety, mające obsesję na punkcie bycia sławnymi, zrealizowany zaś później Thin (2006) koncentrował się w szczególności na dziewczynach z zaburzeniami odżywiania.


Limo Bob w swoim biurze w Chicago, 2008. Bob jest właścicielem samochodu mającego 30 metrów długości (został wpisany do Księgi rekordów Guinessa). Fot. Lauren Greenfield
Limo Bob w swoim biurze w Chicago, 2008. Bob jest właścicielem samochodu mającego 30 metrów długości (został wpisany do Księgi rekordów Guinessa). Fot. Lauren Greenfield

A jak wyglądały jej dokonania filmowe?

Niektóre z filmów Greenfield odnosiły się bezpośrednio i stanowiły uzupełnienie jej projektów fotograficznych – np. pod tytułem Thin opublikowany został również dokument, który zdobył nagrodę Johna Griersona za najlepszy film dokumentalny na festiwalu w Londynie w 2006 roku. Od tej pory wyreżyserowała jeszcze kilka etiud dokumentalnych oraz pełnometrażowy film zatytułowany The Queen of Versailles (2012). Była również autorką kampanii społecznej #likegirl, która kwestionowała sposób, w jaki traktuje się młode kobiety. Oparta na jej filmie reklama viralowa została wyświetlona na YouTube ponad 85 milionów razy.

Jaki jest styl fotograficzny Greenfield?

Niemal zawsze robi zdjęcia w kolorze, używając obiektywu szerokokątnego i lampy błyskowej, aby móc zarejestrować jasne obrazy o mocno nasyconych kolorach. Większość jej fotografii jest niepozowana i powstaje spontanicznie, a ukazują one chwile, zachowania, pozy, otoczenia i posiadłości, które wiele mówią na temat przedstawionych na obrazach bohaterów.

Jaki jest jej najnowszy album?

Książka zatytułowana Generation Wealth stanowi zarówno retrospektywę, jak i opowieść o zmieniającej się w ciągu ostatnich 25 lat formie bogactwa. Ten zakrojony na szeroką skalę portret współczesnego społeczeństwa Greenfield realizowała zarówno w jej rodzimym kraju, jak i za granicą. W książce tej przedstawia różne postaci, od obwieszonych złotem raperów i bogaczy mieszkających w zaprojektowanych bez gustu rezydencjach po zdesperowanych pracowników przemysłu erotycznego i ludzi, których życie zostało zrujnowane przez kryzys finansowy, jaki miał miejsce w 2008 roku. 500-stronicowy album stanowi imponujące podsumowanie jej dotychczasowej pracy.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl