Strefa sprzętu / Testy i opinie

Modyfikatory do błyskowych lamp systemowych [minitest]

Testy i opinie | 2018-05-14

Co oferują gotowe zestawy modyfikatorów do lamp systemowych? Przyjrzeliśmy się sześciu zestawom, które pomogą Ci uzyskać ciekawsze oświetlenie

Wybierając zestaw modyfikatorów do swojej systemowej lampy błyskowej zwróć uwagę na pięć istotnych rzeczy:

 • Główny element
  Najbardziej miękkie światło uzyskasz przy użyciu dyfuzora.
 • Mobilność
  Jeśli modyfikator nie mieści się w torbie fotograficznej, to nie będzie zbyt użyteczny.
 • Kompatybilność
  Większość modyfikatorów mocuje się za pomocą paska na rzep lub elastycznej taśmy.
 • Systemy
  Niektóre zestawy oparte są na jednym uchwycie szybkiego mocowania.
 • Strata światła
  Każda nakładka na lampę ogranicza jej moc. W zależności od rodzaju modyfikatora należy odpowiednio zwiększyć nieco siłę błysku.

W naszym teście wzięły udział zestawy firm: Calumet, Hähnel, Honl, Lastolite, LumiQuest i Rogue.


Zestaw Calumet

Cena: ok. 470 zł
Strona internetowa: www.calphoto.co.uk

Zestaw marki Calumet składa się z dyfuzora do zmiękczania światła, strumienicy do jego skupiania, a także kompaktowej czaszy modelującej, przydatnej przy wykonywaniu portretów. Eliptyczny dyfuzor kopułkowy wykonany z twardego plastiku jest stosunkowo duży i obniża natężenie światła o około 3 EV, ale tworzy cudownie miękkie oświetlenie. Strumienica jest nieporęczna, ale wykonana z metalu będzie odporna na ciepło. Z kolei chcąc uzyskać jak najlepiej oświetlony portret, można sięgnąć po metalową czaszę modelującą o średnicy 150 mm, która bardzo ładnie zmiękcza światło i pozwala uzyskać efektowny okrągły błysk w oczach.

Ocena: 4/5


Zestaw Hähnel

Cena: ok. 255 zł
Strona internetowa: www.hahnel.ie

Pomimo że jest to najtańszy z zestawów, zapewnia naprawdę dużo zabawy. W komplecie znajduje się niewielki sofbox, który pozwala zmiękczyć krawędzie cieni, a także plaster miodu i strumienica, które skupiają światło w wąski strumień. Kilka dołączonych filtrów pozwala zmieniać kolor błysku, mały panel zaś może służyć zarówno jako odbłyśnik, jak i reflektor. Każde z akcesoriów mocuje się do błyskowej przy użyciu prostego systemu zapinanych na rzepy pasków, przydatne regulowane szyny zaś ułatwiają ustawienia flesza na statywie. Niestety trwałość wydaje się nie najlepsza. Softbox jest za mały, aby mógł mieć znaczący wpływ na charakter światła, zaś sposób mocowania plastra miodu jest dość prymitywny.

Ocena: 3/5


Honl Photo

Cena: ok. 1240 zł
Strona internetowa: www.robertwhite.pl

Ten potężny zestaw składa się ze stożkowego, składanego softboksu, dużej i małej zwijanej strumienicy, odbłyśnika, zastawki oraz 6- i 3-milimetrowych plastrów miodu, a także trzech opakowań kolorowych filtrów do korekcji barwnej. Stosunkowo dużych rozmiarów softbox bardzo dobrze rozprasza światło, a pozostałe modyfikatory są skuteczne i można je łatwo zamocować, chociaż plastry miodu nie trzymają się zbyt mocno. Podobnie jak w przypadku zestawu marki Hähnel, większość elementów jest lekka i składa się na płasko, dzięki czemu łatwo się je transportuje. Niemniej jednak zbudowane są one głównie z tkaniny i rzepów.

Ocena: 3,5/5


Lastolite Strobo Kit Direct

Cena: ok. 405 zł
Strona internetowa: www.manfrotto.co.uk

Zestaw ten składa się z wielu modyfikatorów, które można przymocować do dwóch uniwersalnych uchwytów: szyny przeznaczonej do użytku z lampą zdjętą z aparatu oraz zacisku nakładanego bezpośrednio na głowicę flesza. Ten zestaw wykorzystuje drugi uchwyt i mocuje się go szybko i pewnie. Wewnątrz uchwytu znajdują się magnesy, które sprawiają, że mocowanie modyfikatorów to bułka z masłem. Dołączone są także dwa plastry miodu, para uchwytów do mocowania filtrów, plus kilkanaście filtrów, w tym ocieplające, ochładzające i służące tworzenia barwnych efektów, a także dwustopniowy neutralny filtr szary.

Ocena: 4,5/5


LumiQuest Location/Portrait

Cena: ok. 290 zł
Strona internetowa: www.snapperstuff.com

LumiQuest oferuje swój zestaw w różnych konfiguracjach, ale ten stanowi dobry punkt wyjścia. Nabywca otrzymuje dostatecznie duży softbox o wymiarach 23 x 20 cm, wydłużaną strumienicę i paczkę filtrów z uchwytem. Najważniejszą cechą zestawu jest jednak jego mobilność. Wszystkie akcesoria mieszczą się w cienkim etui o wymiarach 25 x 23 cm. Pomimo składanej konstrukcji modyfikatory są łatwe do dopasowania i mocno trzymają się lampy dzięki elastycznym paskom zapinanym na rzepy. Akcesoria działają dobrze, ale żadne z nich niczym się nie wyróżnia. Softbox przyzwoicie zmiękcza błysk lampy, a strumienica, pomimo braku dodatkowej rury przedłużającej, mocno skupia światło.

Ocena: 4/5


Rogue FlashBender 2

Cena: ok. 730 zł
Strona internetowa: www.rogueflash.com

Modyfikatory marki FlashBender mają elastyczną konstrukcję, która pozwala zamienić panel z tkaniny we wklęsły reflektor lub strumienicę. Po dodaniu arkusza dyfuzyjnego panel można zamienić w podłużny i płytki softbox. W skład tego zestawu wchodzi również drugi minipanel FlashBender i dyfuzor. W komplecie znajduje się jeszcze 20 kolorowych filtrów w formie wkładek, a także dodatkowy ich zestaw, które można nakładać na gołą lampę. Jakość wykonania jest doskonała, a sprytna konstrukcja sprawia, że używanie tego zestawu jest prawdziwą przyjemnością.

Ocena: 5/5

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl