Warsztat / Teoria

20 sposobów na lepsze zdjęcia sportu i akcji

Teoria | 2018-05-08

Aby uchwycić na zdjęciach sportowe emocje i euforię kibiców musisz pokazać, na co naprawdę Cię stać. Dzięki naszym wskazówkom będziesz gotów do działania, kiedy tylko usłyszysz sygnał do startu!

 

1
Pokaż pasję
Sport nie sprowadza się tylko do aktywności fizycznej. Twoim zadaniem jest uchwycenie emocji, jakie towarzyszą danej dyscyplinie sportu. Sfotografuj zatem koniecznie uroczystość dekorowania zwycięzców, ale kieruj również obiektyw na trybuny, na których często widoczne są kolory i chaos.
2
Unikaj zerkania na wyświetlacz
Sprawdzanie histogramów w celu oceny poprawności dobranej ekspozycji to dobry nawyk, ale nie rób tego po każdym zdjęciu – zwłaszcza podczas zawodów sportowych! Kiedy Ty patrzysz na ekran LCD aparatu, ktoś może właśnie strzelić gola, koń może zrzucić jeźdźca albo mogą się ze sobą zderzyć dwa samochody wyścigowe...
3
Fotografuj krótkimi seriami
Profesjonalne lustrzanki pozwalają rejestrować obrazy z dużą częstotliwością. Najlepiej jednak jest fotografować krótkimi seriami z maksymalną szybkością, jaką oferuje aparat. Zapobiega to przepełnieniu bufora i oznacza, że zarejestrujesz mniej bardzo podobnych do siebie zdjęć.
4
Wykorzystaj w pełni światło zastane
W przypadku fotografowania wydarzeń sportowych będziesz miał do czynienia z różnymi rodzajami światła naturalnego, dlatego trzeba umieć się do nich dostosować. Kiedy znajdujesz się w sytuacji, gdy naturalne światło może nadać zdjęciu jakiś unikatowy wygląd, postaraj się to za wszelką cenę wykorzystać. Znajdujące się nad horyzontem słońce rzuca długie cienie i potencjalnie może stworzyć w kadrze atrakcyjną flarę, zaś burzowe chmury mogą stanowić wyróżniające się tło. Być może niezbędne okaże się zastosowanie pewnej wartości kompensacji ekspozycji w celu znalezienia właściwej równowagi pomiędzy naświetleniem tematu a samym światłem, dlatego – nie przesadzając z patrzeniem na tylny wyświetlacz rzucaj od czasu do czasu okiem na histogram i sprawdzaj, czy rejestrowane obrazy nie są niedoświetlone lub prześwietlone.
5
Myśl o tym, jak Twoje zdjęcie może zostać wykorzystane
Kiedy fotografujesz sport za pomocą teleobiektywu, dobrze jest wypełnić cały kadr. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można zwiększyć siłę oddziaływania fotografii. Świadome wykorzystanie pustej przestrzeni wokół głównego tematu to świetna metoda na uzyskanie wyrazistej kompozycji. Najważniejszą rzeczą jest wówczas zachowanie prostoty i sprawienie, aby temat – nawet jeśli zajmuje bardzo mały obszar kadru – pozostawał nadal najważniejszą jego częścią i łatwo było go dostrzec. Można to zrobić, stosując małą głębię ostrości, dzięki której obiekt będzie wyraźnie widoczny na tle rozmytego drugiego i pierwszego planu; ten sam efekt da wykorzystanie zupełnie jednolitego i pozbawionego rozpraszających elementów tła. W tym ostatnim przypadku absolutnie czarne lub całkowicie białe tło pomoże stworzyć silny kontrast z głównym obiektem zainteresowania. Takie podejście sprawia, że łatwiej jest też tego typu zdjęcia wykorzystywać w gazetach – więc jeżeli masz zamiar zaoferować swoje fotografie z danego wydarzenia na sprzedaż, to pozostawienie pustej przestrzeni w kadrze daje grafikom możliwość umieszczania w tym obszarze tytułów, innych zdjęć i tekstu głównego (tak jak zrobiliśmy to w tej ramce). Robienie tego rodzaju ujęć jest trudniejsze niż wypełnianie całego kadru tematem, ale jeśli popracujesz nad kompozycją, istnieje spora szansa, że zrobisz wyjątkowe zdjęcie.
6
Miej oczy otwarte
Naturalne jest to, że zamykasz oko, którego nie używasz do patrzenia przez wizjer aparatu, staraj się jednak trzymać je otwarte, kiedy fotografujesz zawody sportowe. Pozwala to obserwować, co dzieje się wokół Ciebie i być przygotowanym na to, co za chwilę pojawi się w kadrze.
7
Fotografuj sylwetki
Fotografując pod słońce, uwiecznij obiekt jako sylwetkę. Kontur powinien być łatwo rozpoznawalny, by widz nie miał wątpliwości, co jest tematem zdjęcia. Ponieważ pomiar światła dokonywany jest wówczas w najjaśniejszym obszarze sceny, czas migawki będzie stosunkowo krótki.
8
Panoramuj, czyli podążaj za akcją
Przy odrobinie wprawy panoramowanie jest zaskakująco proste. Głównymi czynnikami, które musisz wziąć pod uwagę, jest prędkość, z jaką porusza się obiekt, Twój własny ruch, ustawiony czas otwarcia migawki i to, co znajduje się w tle. Zacznijmy od ustawień. Jeśli Twój obiektyw nie ma stabilizatora obrazu z funkcją specjalnie zaprojektowaną do używania go podczas panoramowania, stabilizację obrazu należy wyłączyć. Musisz także ustawić i zablokować ostrość na przemieszczającym się przed Tobą obiekcie, dlatego aktywuj tryb AI Servo/Continuous AF i upewnij się, że aktywna jest grupa punktów AF, która pozwoli Ci zogniskować obiektyw we właściwym miejscu. Jeśli masz wątpliwości, użyj grupy znajdującej się pośrodku lub pojedynczego pola autofokusa umieszczonego w centrum.
9
Nie odwracaj uwagi od tematu
Możesz łatwo sprawić, aby Twój temat wyróżniał się z tła, odpowiednio łącząc ze sobą ustawienia wielkości otworu przysłony i długości ogniskowej. W rzeczywistości głębia ostrości jest niemal taka sama przy każdej ogniskowej. Wydaje się jednak, że kiedy używa się teleobiektywu, jest ona bardziej ograniczona. Efekt ten możesz jeszcze wzmocnić robiąc zdjęcia teleobiektywem i wybierając otwór względny o wartości f/5,6, f/4 lub nawet f/2,8, by jeszcze bardziej zróżnicować ostrość odwzorowania tematu i tła.
10
Zanurz się w świecie sportów wodnych
Wiele sportów uprawia się w wodzie. Choć fotografowanie z suchego brzegu przynosi czasami dobre efekty, to jeśli chcesz stworzyć obrazy, które przeniosą oglądających do innego świata, jedyną możliwością jest wejście do wody wraz z zawodnikami. Niestety Twój drogi aparat nie jest wodoszczelny, więc musisz dokupić do niego obudowę, która umożliwi Ci fotografowanie bez ryzyka utopienia lustrzanki. Obsługiwanie aparatu zamkniętego w obudowie podwodnej, takiej jak Ewa -Marine, jest nieco bardziej skomplikowane, ale odrobina ćwiczeń sprawi, że będziesz w stanie bez trudu zmieniać ustawienia pod powierzchnią wody. Alternatywą dla fotografowania dużą lustrzanką może być też zakup wodoszczelnego kompaktu, z którym można po prostu od tak wskoczyć do wody. Takie wodoodporne aparaty mają w swojej ofercie firmy Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm i inni.
11
Opowiedz historię
Myśl o każdym obrazie jak o części pewnej historii, zdradzającym szczegóły wydarzenia: czasami koncentruj się na detalach, a czasami przyjmuj szerszy punkt widzenia. Twoje fotografie będą ciekawsze, jeśli od razu podczas kadrowania ułożysz sobie w głowie jakiś intrygujący podpis do zdjęcia.
12
Stosuj nietypowe kąty fotografowania
Szukaj oryginalnej perspektywy. Jeśli masz czas na przygotowanie się do fotografowania imprezy, przeprowadź wizję lokalną, by wyszukać wszystkie dobre miejsca, z których możesz robić ujęcia. Podczas zawodów nie rób tysiąca zdjęć z tego samego miejsca: fotografuj z tych wszystkich lokalizacji, które uznałeś za interesujące.
13
Fotografuj z niskiej perspektywy
Aby zdjęcia były bardziej dynamiczne, fotografuj z niskiej perspektywy. W przypadku dyscyplin, takich jak np. pływanie, pozwala to uzyskać bezpośredni kontakt z tematem, podczas gdy w przypadku innych ukazuje więcej tła i zwiększa wrażenie głębi obrazu.
14
Używaj krótkiego czasu otwarcia migawki
Z fotografowaniem sportu nieodłącznie związane są krótkie czasy otwarcia migawki, ponieważ są niezbędne do tego, by można było zamrozić akcję. Chodzi o to, aby uniknąć na zdjęciu jakiegokolwiek potencjalnego rozmycia ruchu i zarejestrować maksymalnie ostry temat. W przypadku większości typowych dyscyplin sportowych wystarczający będzie czas otwarcia migawki wynoszący ok. 1/1000 s. Aby uzyskać krótkie czasy otwarcia migawki w wielu sytuacjach – gdy natężenie światła jest niskie – będziesz zmuszony podnieść wartość ISO. Profesjonalni fotografowie sportowi często robią zdjęcia, używając jako standardowej wartości ISO 800 lub, jeśli nie mają innego wyboru, nawet jeszcze wyższej. Wysoka czułość matrycy potencjalnie może prowadzić do powstania zakłóceń w obrazie, ale jeśli zależy Ci na zarejestrowaniu ostrego, a nie rozmytego obrazu, nie obawiaj się używać wysokich ISO.
15
Uchwyć kulminacyjny moment
Aby umożliwić aparatowi ustawienie ostrości na poruszającym się obiekcie, włącz tryb autofokusa ciągłego. W tym trybie system autofokusa aparatu będzie się starał cały czas ustawiać ostrość na obiekcie, o ile tylko będziesz trzymał wciśnięty do połowy spust migawki. Oznacza to, że możesz śledzić obiekt poruszający się w Twoim kierunku, ogniskować na nim obiektyw podczas obserwacji i zwyczajnie wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Najlepiej używać trybu autofokusa ciągłego w połączeniu z trybem wykonywania zdjęć seryjnych, dzięki czemu można rejestrować ujęcia jedno za drugim.
16
Utrzymuj aktywny punkt AF na fotografowanym obiekcie
Aby móc bardzo dokładnie ustawić ostrość, wybierz pojedynczy punkt AF. Aparat umożliwia również wybranie ich grupy, co jest dobrym sposobem ustawiania ostrości na temacie sprawiającym problemy. Pamiętaj, że to Ty sam możesz decydować o tym, który punkt AF (lub ich grupa) jest aktywny. W wielu aparatach aktywne punkty AF można wybierać za pomocą znajdujących się na tylnej ściance korpusu przycisków kierunkowych lub joysticka. Jeśli masz problem z ustawieniem ostrości, zachowaj nieco wolnej przestrzeni wokół tematu i użyj centralnego punktu AF, ponieważ jest on najbardziej czuły.
17
Dobierz balans bieli
Temperatura barwowa sztucznego światła może wprowadzić aparat w błąd. Najprostsze rozwiązanie polega na przełączeniu aparatu w tryb podglądu obrazu na żywo i zmienianiu ustawień balansu bieli w celu sprawdzenia, które z nich daje najlepiej wyglądający obraz na tylnym ekranie.
18
Przewidywanie wydarzeń
Atrakcyjność wydarzeń sportowych polega na tym, że nigdy nie wiadomo, co się zdarzy. Jednak dzięki wiedzy na temat danej dyscypliny, będziesz w stanie ustawiać się w takich miejscach, w których potencjalnie może się coś wydarzyć lub po prostu przewidzieć, kiedy nastąpi kulminacyjny moment akcji.
19
Ostrożnie używaj lampy błyskowej
Z reguły podczas zawodów sportowych nie można robić zdjęć z użyciem lampy błyskowej. Ale jeśli jest to dozwolone, użyj flesza w sposób kreatywny. Długi czas otwarcia migawki w połączeniu z błyskiem i techniką panoramowania pozwala uzyskać ciekawe zdjęcia.
20
Zarejestruj kolejne etapy ruchu
Widziałeś zdjęcia ukazujące na jednym obrazie całą sekwencję ruchu i zastanawiałeś się, jak można zrobić taką fotografię? Niemal każdy rodzaj akcji można przedstawić w formie sekwencji ruchu, jednak dopiero przeanalizowanie konkretnej dyscypliny sportu, np. skoków przez przeszkody, jazdy na deskorolce z ewolucjami lub narciarstwa akrobatycznego, pozwoli Ci wyznaczyć naturalny początek i koniec serii ujęć. Najlepiej jest ustawić aparat na statywie, tak aby dla wszystkich kolejnych ujęć tło pozostawało niezmienne, ponieważ ułatwi Ci to późniejsze edytowanie obrazu w Photoshopie. Przestaw aparat w tryb wykonywania zdjęć seryjnych (z dużą częstotliwością, jeśli masz taką możliwość), tryb ekspozycji ustawianej ręcznie i zarejestruj sekwencję ujęć. Zrób tyle zdjęć, na ile pozwoli Ci aparat, ponieważ nie musisz przecież stworzyć finalnego obrazu ze wszystkich. W Photoshopie umieść wszystkie ujęcia na warstwach w jednym dokumencie, pierwsze z nich lokując na najniższej. Użyj trybu szybkiej maski, aby wyretuszować każdą z warstw osobno, a następnie połączyć w jeden obraz.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl