Wydarzenia / Wystawy

Dominik Tarabański w galerii Katarzyny Napiórkowskiej

Wystawy | 2013-07-29

Od 31 lipca w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Dominika Tarabańskiego

Dominik Tarabański

Termin: 31.07.2013 - 15.08.2013

Miejsce: Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, ul. Puławska 17, Warszawa

Kontakt: www.napiorkowska.pl

 

Dominik Tarabański urodził się w 40 tysięcznym Jarosławiu, kilkadziesiąt kilometrów od ukraińskiej granicy, studiuje fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, której jest stypendystą. Przez ostatnie 12 lat związany z Krakowem, obecnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Brał udział w ponad 20 wystawach w kraju i zagranicą, między innymi w Francji, Wielkiej Brytani, Holandii, Malezji i USA.

Jako jedyny Polak otrzymał zaproszenie do prezentacji prac w Galerie Huit Open Salon 2011 w ramach festiwalu o najwyższej renomie światowej - Photography Festiwal Les Recontres d'Arles we Francji. Jest finalistą konkursu Sony World Photography Awards 2013 w kategorii profesjonalnej moda, półfinalistą światowego konkurs Adobe Design Achievement Awards 2011 w kategorii fotografia, złotym medalistą FIAP, oraz zdobywcą wielu nagród w dziedzinie fotografii.

Jego prace publikowane były w magazynach traktujących o sztuce, modzie i fotografii na 5 kontynentach. Prestiżowy nowojorski magazyn Trendland, cytuje prace tego artysty obok ikon takich jak Paolo Roversi, prognozując trendy w obszarze sztuki i mody na rok 2013. Jego fotografie regularnie wchodzą w skład obiektów oferowanych na aukcjach sztuki w DESA Unicum oraz znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i USA.

W sferze jego zainteresowań i inspiracji znajduje się człowiek, o ostateczną formą refleksji zawsze pozostaje fotografia. Charakterystyczna dla Tarabańskiego powściągliwa forma, w sposób mocno konceptualny porusza zjawisko mody, które płynnie zostaje przeniesione w obszar sztuki.

Na wystawie zobaczymy 21 prac wybranych z czterech projektów autora:

  • SVRFACE - to wizualny dialog między ciałem, tkaniną, przestrzenią a obiektem. Kodowanie serii znaczeń i asocjacji rozpoczyna się już na poziomie wzoru pokrywającego tkaninę. Elementy pojawiające się na obrazach dopełniają się na wielu płaszczyznach. To poszukiwanie nowej formy wizualnej wypowiedzi, która zaczyna się już pod tytułową powierzchnią.
  • TRANSITIONS - a gdyby tak można było nieść ze sobą łąkę? Wrosnąć w bawełniane włókna. Zbliżyć tak bardzo, by stać się jednym, wciąż będąc sobą. Wtopić, przeniknąć, zniknąć i stać się innym, tym samym.
  • LIGHTNESS - jak sen powracające wspomnienia ze spotkania najważniejszej osoby w najważniejszym miejscu.
  • TWO STICKS AND A PEAR - małe-wielkie słowa o wspomnieniu dzieciństwa. Każdego dnia coraz mniej klarowne, wyblakłe i wypłowiałe. Przywołane z zakurzonych półek pamięci magiczne symbole beztroski. Pełen niespodzianek świat, którego już nie ma.

Wernisaż wystawy odbędzie się 31 lipca o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 15 sierpnia.

fot. Dominik Tarabański
fot. Dominik Tarabański
fot. Dominik Tarabański
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl