Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Jak wykonać zdjęcia zamrożonych kwiatów

Pomysł na zdjęcie | 2018-03-13

Mandy Disher opowiada o tym, jak stworzyć artystyczne zdjęcia kwiatów, fotografując je zamrożone w lodzie!

PROfil

Mandy Disher
Od ponad 10 lat z radością zajmuje się fotografowaniem kwiatów i zgromadziła już obszerne portfolio zdjęć. · Wiele z jej prac zostało opublikowanych w książkach i czasopismach na całym świecie. · W 2015 roku zdobyła tytuł International Garden Photographer of the Year w kategorii Portfolio za zestaw zdjęć botanicznych zatytułowany „Full Circle”. www.mandydisher.com

Proces zamrażania kwiatów jest nieprzewidywalny. Rośliny mogą bardzo odmiennie reagować na zamrażanie ze względu na swoją grubość lub gęstość. Niektóre zmieniają nieco w lodzie swój wygląd, z kolei płatki delikatnych kwiatków stają się cudownie przezroczyste. Nie wystarczy jednak wrzucić rośliny do pojemnika z wodą i włożyć go do zamrażarki, ponieważ kwiaty wypłyną na powierzchnię i ułożą się w sposób zupełnie niekontrolowany. Dlatego należy je odpowiednio zaaranżować i przytwierdzić.

Pierwsza z metod polega na tworzeniu bloku lodu z zamrożonym kwiatem w kilku etapach. Najpierw wlewam trochę wody do pojemnika tak, by przykryła ona tylko dno i miała głębokość ok. 2 mm. Zamrażam tę pierwszą warstwę. Następnie na takim arkuszu lodu układam kwiaty i listki skierowane do dołu. Gdy jestem już zadowolona z kompozycji, moczę je w wodzie, tak aby przykleiły się do lodu – dodaję tylko trochę wody, tak, by w niej nie pływały. Aby mieć pewność, że będą się trzymać lodu, znowu je zamrażam. Następnie zalewam całość warstwą wody o wysokości około 1,5 cm i zamrażam po raz ostatni uzyskując blok lodu.

Mój drugi sposób jest trochę prostszy, ale nie daje tak dużej kontroli nad ułożeniem kwiatów. Weź dwa plastikowe pojemniki o takiej samej pojemności i umieść kwiaty w jednym z nich, a następnie zalej go wodą na wysokość ok. 1,5 cm, aby jej przykryć. Następnie umieść drugi pojemnik wewnątrz pierwszego, tak by utrzymywał kwiaty pod wodą. Najlepiej aby pomiędzy dnem jednego i drugiego naczynia była przerwa ok. 1 cm. Użyj ciężarka, aby utrzymać górny pojemnik zanurzony na odpowiednią głębokość. Po zamarznięciu wody zdejmij górne naczynie, dolej wody i zamroź ponownie, aby – w razie potrzeby – otrzymać grubszy blok lodu.

Po uformowaniu się bloku lodu z zamrożonymi w nim kwiatami, wyjmij go z pojemnika i sfotografuj w preferowany przez siebie sposób. Lubię oświetlać je od spodu, ponieważ podobają mi się zdjęcia utrzymane w jasnej tonacji – sprawiają wrażenie świeżości.

Jak fotografować zamrożone kwiaty - wskazówki od Mandy Disher

  • Pilnuj tego, aby pojemnik leżał w zamrażarce na płasko, bo tylko wtedy blok lodu będzie miał równą grubość.
  • Przygotuj aparat, statyw i oświetlenie jeszcze przed wyjęciem bloku lodu z zamrażarki, ponieważ w ciepłym pomieszczeniu lód topi się bardzo szybko.
  • Eksperymentuj z różnymi odmianami kwiatów – bierz pod uwagę kolor i kształt oraz liście i łodygi na różnym etapie ich wzrostu.
  • Dlaczego nie miałbyś zrobić kilku szczelin w bloku lodu? Polewaj przez kilka sekund gorącą wodą spodnią stronę i obserwuj pojawiające się pęknięcia.
  • Chcąc uzyskać jak najbardziej przezroczysty lód, użyj wody destylowanej lub butelkowanej. Pozwala to zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i pęcherzyków powietrza, które często znajdują się w twardej wodzie z wodociągu – jej wykorzystanie powoduje, że lód jest mętny.
fot. Mandy Disher
fot. Mandy Disher
fot. Mandy Disher
fot. Mandy Disher
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl