Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Sposób na portret Drogi Mlecznej według Andrew Fuska Petersa

Pomysł na zdjęcie | 2018-02-20

Andrew Fusek Peters pokazuje, jak wykonać i obrobić zdjęcie naszej Galaktyki

Zarejestrowanie efektownego zdjęcia Drogi Mlecznej wymaga sporej ilości przygotowań i planowania. Należy zacząć od sprawdzenia, kiedy Droga Mleczna jest najlepiej widoczna na półkuli północnej i nie będzie na niebie Księżyca. Innym problemem jest zanieczyszczenie światłem, które może spowodować, że duże fragmenty Drogi Mlecznej i innych gwiezdnych konstelacji nie będą widoczne.

Po wybraniu miejsca do obserwacji ciemnego nieba należy poszukać ciekawego pierwszego planu: dobra kompozycja potrzebuje oparcia, które najłatwiej stworzyć poprzez umieszczenie w kadrze elementów znajdujących się na ziemi, takich jak opuszczone budynki, drzewa czy zbiorniki wodne.

Na obiekt uzupełniający ten obraz wybrałem widzianą pod ostrym kątem formację skalną Manstone Rock znajdującą się w hrabstwie Shropshire. Aplikacja My Sky Guide (fifthstarlabs.com) pokazała mi, że oś Galaktyki będzie widoczna po godzinie 23:30 i będzie się przesuwać na południe.

Jak sfotografować Drogę Mleczną i przeprowadzić edycję wykonanego zdjęcia

1
Udaj się na miejsce, mając sporo wolnego czasu, ciepło się ubierz i zabierz ze sobą czołówkę, solidny statyw oraz zdalny wyzwalacz migawki. Gdy zacznie się ściemniać, poszukaj ciekawego kadru. Oczywiście najważniejsze jest niebo, ale w tym przypadku skały stanowiły dobry punkt wyjścia do zbudowania kompozycji obrazu w oparciu o regułę trójpodziału. Aby uchwycić Galaktykę, potrzebujesz aparatu rejestrującego dobrej jakości obraz przy wysokich ustawieniach ISO oraz bardzo szerokokątnego obiektywu. W tym przypadku fotografowałem, używając zupełnie nowej Sigmy 14 mm f/1,8, ale dostępne są też tańsze szkła, takie jak Samyang 14 mm f/2,8. Dużym problemem jest poprawne ustawienie ostrości, ale za pomocą latarki czołowej oświetliłem skały i zogniskowałem na nich obiektyw. Gwiazdy za nimi były wystarczająco ostre nawet przy przysłonie f/1,8. Można też spróbować zogniskować obiektyw ręcznie w trybie LV.
2
Gdy zacznie zapadać zmierzch, zrób zdjęcia testowe, korzystając z reguły 500: dzieląc liczbę 500 przez długość ogniskowej obiektywu (biorąc przy tym pod uwagę także współczynnik pozornego wydłużenia ogniskowej o wartości 1,5x lub 1,6x w przypadku robienia zdjęć aparatem z matrycą formatu APS-C), otrzymałem czas ekspozycji wynoszący 25 s. Obiektyw Sigma jest najjaśniejszym na świecie obiektywem o ogniskowej 14 mm, a moim celem było wykonanie zdjęcia przy przysłonie f/1,8 w celu zachowania możliwie jak najniższego poziomu czułości matrycy.
3
W przypadku zdjęcia Drogi Mlecznej plik RAW stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszej pracy. Tak jak można się tego spodziewać, obraz z nieprzetworzonego pliku RAW wygląda na matowy i płaski. Najpierw należy więc przeprowadzić podstawowe ogólne korekty obrazu w Lightroomie. Użyj suwaka ekspozycji, aby przesunąć histogram w prawo, i zwiększ kontrast. Rozjaśnij cienie na pierwszym planie i stwórz krzywą w kształcie litery S, aby jeszcze bardziej podnieść kontrast. Mleczna Droga wciąż wygląda blado, ale nie przejmuj się tym!
4
Utwórz nowy pędzel i ustaw suwaki Contrast i Clarity na 100, a następnie zwiększ wartości parametrów Sharpness i Noise Reduction. Pomaluj nim całe niebo. Ta korekta (upewnij się, że zaznaczone jest pole wyboru Auto Mask) uwydatni szczegóły nieba i pozwoli ukazać Drogę Mleczną w pełnej jej krasie. Możesz też użyć pędzla w trybie Erase, jeśli chciałbyś nieco przytłumić elementy pierwszego planu. Ja użyłem jeszcze po raz drugi narzędzia Adjustment Brush do pomalowania samej tylko Drogi Mlecznej i tym razem zwiększyłem wcześniej wartości suwaków Clarity i Contrast.
5
Po wyeksportowaniu skorygowanego zdjęcia i otwarciu go w Photoshopie utwórz nową warstwę, a następnie wywołaj polecenie Filtr>Wyostrzenie>Maska wyostrzająca. Jeśli chcesz, możesz też dodać maskę warstwy i zamaskować nią pierwszy plan. Chodzi o to, by najbardziej wyróżniającym się elementem obrazu były gwiazdy.
6
Zdjęcie wygląda świetnie, ale mocno wyostrzony obraz zarejestrowany przy wysokiej czułości matrycy wymaga zastosowania redukcji szumu. Uwielbiam używać w tym celu Nik Define (bezpłatnego programu, który można pobrać ze strony www.google.com/nikcollection). Uruchom aplikację i zmniejsz poziom zaszumienia obrazu, a następnie ponownie otwórz zdjęcie w Lightroomie.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl