Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zrób i sfotografuj sztuczny krajobraz

Pomysł na zdjęcie | 2018-01-22

Weź mąkę i cukier, dodaj szczyptę Photoshopa i zrób z nich górzysty pejzaż

Nie możesz wyjechać za miasto w ten weekend? To może poimprowizujesz i stworzysz sztuczny pejzaż. W przypadku naszego zdjęcia zrobiliśmy góry, używając mąki, cukru i odrobiny Photoshopa. To świetna zabawa pozwalająca uzyskać na końcu naprawdę oryginalny obraz.

Jeśli chodzi o aranżację krajobrazu, to najlepiej jest wylewać mokrą masę służącą do stworzenia gór na jakąś tacę: łatwiej będzie Ci później posprzątać! Dobrze jest również fotografować scenę nie na wprost, lecz pod pewnym kątem, dzięki czemu łatwiej jest wywołać wrażenie skali i głębi.

Musisz zamocować aparat na statywie i ustawić mały otwór przysłony. Powinieneś też wykonać kilka zdjęć ogniskując obiektyw w różnych punktach, abyś mógł zachować ostrość w całym obszarze sceny. Aby ułatwić Ci skorzystanie z poradnika, pobierz z naszej strony kilka zdjęć wyjściowych, w tym pliki z mgłą i wyciętym Księżycem. Poćwicz na naszych fotografiach i poznaj podstawy edycji takich obrazów, a następnie popuść wodze fantazji i wymyśl własne scenerie!

1
Zaklej okno papierem pergaminowym, aby światło było bardziej miekkie. Stwórz na tacy formację górskich szczytów z mokrej mącznej masy i posyp ją cukrem, aby uzyskać wokół wierzchołków nieco inną fakturę. Zamocuj aparat na statywie i ustaw przysłonę f/16. Zrób dwa zdjęcia: na jednym zogniskuj obiektyw na pierwszym planie, a na drugim – na tle.
2
Otwórz oba pliki w module ACR i kliknij przycisk Zaznacz wszystko, aby móc przetworzyć obrazy wsadowo. Zwiększ: Ekspozycja (+1,90), Kontrast (+32), Światła (+19), Cienie (-8), Białe (+17), Czarne (-48) i Przejrzystość (+44). Naciśnij Otwórz zdjęcia. Przeciągnij zdjęcie wyjściowe nr 1 nad numer 2. Dodaj maskę warstwy i użyj pędzla z czarną farbą, zamaluj nią górę, by ukazać ją jako ostrą.
3
Wykadruj i utwórz nową warstwę z wszystkich pozostałych. Teraz możesz użyć narzędzia Stempel i uzupełnić ewentualne luki. Na koniec przekonwertowaliśmy obraz do odcieni szarości przy użyciu warstwy dopasowania Czarno-biały.
4
Dodaj warstwę dopasowania Krzywe. Kliknij linię w ok. 2/3 wysokości, aby dodać punkt i przeciągnij w dół jej prawy koniec. W połowie odległości między znacznikiem a lewym krańcem krzywej dodaj kolejny punkt i przeciągnij linię w dół.
5
Otwórz plik creative_moon.psd. Chwyć narzędzie Przesunięcie i przeciągnij Księżyc do dokumentu roboczego. Umieść go na niebie. Dodaj nową warstwę, ustaw biały kolor i małą średnicę końcówki pędzla (ok. 30 px), aby stworzyć na niebie kilka gwiazd. Na bieżąco dostosowuj poziom krycia i rozmiar końcówki pędzla (nie przekraczaj jednak wielkości 40 px).
6
Otwórz plik creative_fog.psd. Dodaj maskę warstwy i użyj pędzla z czarną farbą z Kryciem ustawionym na ok. 50%, po czym pomaluj obszary, które chcesz usunąć. Scal warstwy i użyj narzędzi Rozjaśnianie i Ściemnij z Kryciem ustawionym na około 10%, aby dopracować wygląd świateł i cieni.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl